View Single Post
  #37  
Vechi 16.06.2013, 03:34:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Regret că voi scrie următoarele, însă o fac pentru a nu mă simți vinovat că am știut și am tăinuit.
Ca să ne dăm seama cum e cu istoria și cum e cu afacerile, spun pe scurt:
- o, răspândită modă!... se pune preț, la modul jenant de formalist și demagogic, pe tot felul de "puncte" pe care ești obligat să le obții anual ca să obții o continuitate la locul de muncă, să fii promovat firesc la un nou nivel profesional, să îți dezvolți competențele etc.
- pentru aceasta se țin tot felul de cursuri, workshopuri etc.
- desigur, cursurile sunt ținute de "specialiști"
- improvizați, peste noapte, de ochii lumii, ca să punctăm momentul
- care răspândesc tot felul de prostii, vechituri și erori deja demonstrate, de mult (nici studenții nu le mai înghit, fără să surâdă...)
- oameni dintr-un domeniu țin cursuri specialiștilor din alte domenii (!) - și spun enormități de te crucești, cum altfel de fapt?
- la sfârșit mai ești atras și în nu știu ce excursii, tabere la munte sau la mare, unde dai alți bani (sau dai în sfârșit bani, dacă nu apucasei s-o faci) și unde savoarea vine de la cheful de adio - manele, mititei, vânzări de țoale/sprayuri/parfumuri "ieftine și bune", eventual o beție (poate și altceva?...) de adio etc. Obiceiuri românești de-ale intelectualilor contimporani.

Rezultatul: ieși mai dezinformat (și deformat) decât ai intrat, surmenat de cursurile de weekend și de nemulțumirile familiei (vor și ei să îți petreci timpul pe-acasă măcar în weekend), cu o diplomă despre care afli că e doar de fentă, așa că trebuia să fie și ea, precum și fără încredere, de acum înainte, în vreo mișcare de acest gen.
Fenomenul e foarte răspândit, toată lumea ridică din umeri, nimeni nu intervine, domnește resemnarea, din toamnă se mai anunță vreo 5-6 mascarade dintr-astea. Obligatorii!, cică... Creativitatea în noi forme de batjocură pare nesfârșită.
Dar cineva câștigă, totuși, mulți bani. Știați că sunt la mijloc fonduri europene pentru dezvoltarea învățământului?
Să n-o iei spre balamuc sau spre crâșmă? Să nu pui mâna pe sapă?
Nu. Stai cuminte și rabdă. Și așteaptă să-ți crească salariul, printre altele...
Doar cu rugăciune cred că își mai poate păstra omul cumpătul. Doar cu sfânta rugăciune...
Alternativa, totuși: o nesimțire patologică, groasă cât șoriciul de rinocer.

Și ziceam că voim învățământ de calitate și copii sănătoși?
Bieții copii... Nu lor le trebe 10 bodyguarzi, ci nouă, adulților câte 15 psihiatri cu injecții lungi și groase la cap!

Last edited by cezar_ioan; 16.06.2013 at 03:37:07.
Reply With Quote