View Single Post
  #766  
Vechi 12.03.2015, 23:10:57
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu inteleg de ce un crestin ortodox prefera sa nu fie chemat pe numele pe care l-a primit la Sfantul Botez. Ai ceva de ascuns ?

Privitor la ce scrie la profil, da, sunt crestin romano-catolic, prin mila lui Dumnezeu. Ceea ce nu inseamna ca desconsider Biserica Ortodoxa. Dimpotriva.
Cum dovedești că Emilian e numele meu de botez ? Deci te-am rugat să-mi spui Igor, mulțumesc pentru înțelegere.

Ai fi tu avocat, dar nu în grădina creștinilor.
Aici n-ai șanse, mai ales eretic fiind.

Când o să ne vedem la Judecată, e altceva, acolo ne vedem față-n față. Până atunci, măcar să ai demnitate, bine? Mulțumesc.

Nici eu nu desconsider nici un eretic, ci chiar îl iubesc. Desconsider prostia din capul lor... Vai de capu lor...

Ești "romano-catolic", din purtarea de grijă a dracilor. Să-mi fie iertată exprimarea. Dar ăsta-i Adevărul. Ești "romano-catolic", din nepurtarea de grijă e ta, personală.

Că nu cauți, nu cercetezi. Și crezi găluștele franco-latinilor din apus, cu blestematele lor cruciade, inchiziții, și alte întunecimi ce le mai au și azi.

Dar nu te judec eu, dar vai de tine și cei de neamul tău catolicesc va fi... Vai de voi...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 12.03.2015 at 23:35:55.
Reply With Quote