Subiect: De ce ortodox?
View Single Post
  #5  
Vechi 20.11.2008, 18:16:08
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin Vezi mesajul
-Multi dintre noi marturisim cu mandrie ca suntem ortodocsi,(exista si unii pe forum care vor sa renunte la aceasta ''titulatura''),multi dintre noi sunt ''reconvertiti'' ca sa zic asa,adica desi botezati ortodox nu ne-a interesat nici macar Crezul ortodox ba am si cochetat cu diferite filozofii,practici,curente potrivnice,si dupa rataciri mai scurte sau mai lungi ne-am intors ''acasa'' la ortodoxie,majoritatea preferand mai bine sa moara de o mie de ori decat sa mai rataceasca,dar de ce ortodox,de unde certitudinea,cum s-a produs ''click''-ul sau ''cutremurul'' care ne-a readus in simtiri si ne-a aratat Dreapta Credinta pe care Dumnezeu a descoperit-o cu atata usurinta copiilor si oamenilor simpli.
-Iar cei pe care certitudinea ca se afla in Adevar nu i-a parasit nici o clipa de la nastere de unde o au?
Doamne ajuta!

Se poate argumenta si rational si mai putin rational. Rational gandind, e logic ca Ortodoxia e cea mai autentica forma de crestinism. Se poate vedea istoric ca a pastrat intreaga revelatie intacta, ca nu a scos si nu a adaugat nimic. Rene Guenon, un non-ortodox al carui scrieri l-au influentat pe Pr. Serafim ROse in perioada in care acesta cauta Adevarul, a afirmat acelasi lucru: Ortodoxia este cea mai autentica si mai apropiata de Adevar forma de crestinism. Este chiar Biserica. Mai poti gasi argumente despre de ce anume e mai buna Ortodoxia decat romano-catolicisum sau protestantismul in cartile unor convertiti, dintre care multe sunt traduse si in romana: Peter Gilquist, Cum am devenit Ortodox; Clark Carlton, The Truth, The Way si The Faith. cartea lui Peter Gilquist prezinta si o cautare istorica a Bisericii autentice.

In afara de asta, vezi si minunile care se intampla atat de des in Biserica Ortodoxa, Sfintii, Sfintele Moaste, si asa mai departe.

Pentru o argumentare mai departe de ratiune si mai aproape de inima, vezi cartea Pr. Serafim Rose, Descoperirea lui Dumnezeu in inima omului (God's Revelation to the Human Heart). O carte foarte mica si foarte frumoasa.

Bogdan.
Reply With Quote