View Single Post
  #125  
Vechi 13.11.2013, 18:50:54
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca trebuie sa-i condamnam asa de radical pe fratii nostri protestanti ! Unii dintre ei, accepta si cred in Sfanta Treime (penticostalii ,bunaoara!).
Ceea ce spuneti dvs, inseamna ca aproape un miliard de protestanti sunt...atei !!!
Ar lasa Dumnezeu, in mare lui bunatate,atatia oameni in ratacire absoluta ???
E un subiect foarte sensibil,in care amblele parti pot aduce argumentele lor, inclusiv biblice (din partea protestanta !!!),si nu e bine sa ne lansam in atacuri fata de celelalte doua confesiuni crestine surori : catolicismul si protestantismul !!!
Domnul insusi a lasat o formula triadica a credintei crestine,pentru ca nici o confesiune sa nu esueze in pacatul madriei de a fi UNICA cale a ADEVARULUI !!!
Eu vorbeam, de atei aici, nu de protestanti, eu consider ca ateii ce resping vehement crucea si icoanele sunt indraciti, nu ar fi atat de impotriva incat sa nu poata suporta sa sarute crucea si icoana, daca Satana nu i-ar pune sa se comporte asa, deci o respingere totala bazata pe motive puerile ca de exemplu ideea micobilor.

Nici nu ma intereseaza absolut deloc problema protestantilor, ei sunt niste sectanti iar biserica lor nu e biserica, e adunare, singura biserica existenta pe pamant este biserica ortodoxa, ei sunt secta! Protestantii sunt la fel de indraciti ca si ateii si asta se vede foarte bine in comportamentul din adunarile lor.

Nu Dumnezeu ii lasa pe oameni in ratacire, ei singuri ratacesc calea adevarata, pentru a intra in toarte sectele.
Religia ortodoxa nu este sora celor doua enumerate mai sus.

Ortodoxia este unica cale a adevarului, nu este vorba de mandrei aici este ca si cum ati spune ca Hristos este mandru, blasfemiati cu stiinta sau fara stiinta.
Dumnezeu nu a lasat aceasta formula triadica ci oamenii au ratacit calea cea dreapta, calea ortodoxa.
Reply With Quote