Subiect: Ajutor
View Single Post
  #26  
Vechi 23.07.2018, 17:14:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
1.te inseli, si daca asta este invatatura ortodoxa este iarasi o demonstratie de erezie. crestinismul exclude o organizare pe principii etnice.
2.eu nu neg nimic. evreii ii acorda o importanta minimala lui hassatan , vad ca ortodoxismul il considera o conditie sine qua non iar din afirmatia ta se poate extrage ideea ca cu cat crezi mai mult in existenta satanei cu atat creste si credinta in Dumnezeu, ceea ce este nu o erezie ci o blasfemie.
3. a crede si a cunoaste sunt lucruri diferite. cam asta spunea si cel de la care ti-ai luat nick-name-ul. crezi ca daca biserica l-a facut sfant a fost mai breaz decat ali al meu? eu zic ca macar al meu e doar o poveste si nu a facut decat sa bucure lumea, al tau, datorita a ceea ce se numeste isihasm, a facut mult rau.
Se pare ca nu stii nimic din Evanghelie/Epistole care zice clar despre demon:
* Ucigas de oameni
* De unul singur sa va temeti, de ucigasul de oameni
* Tatal minciunii
* Umbla racnind ca un leu dupa sufletele oamenilor

Chiar nu ai inteles sensul vietii tale: Dumnezeu si lupta cu diavolul care vine obligatoriu in drumul spre mantuire?

Chiar nu ai inteles ca intreaga invatatura crestina este si pe directia luptei cu dusmanul nostru de moarte, satana?

Ai pus mana vreodata pe Evanghelie?

Sunt atatea pilde in Evanghelie in care Hristos scoate demoni din oameni - foarte pe scurt: daca cineva a scris atatea despre problematica diavolului, tratata serios si la maxim de Hristos Insusi, nu stiu daca tu esti la masura la care sa desconsideri problematica...

In plus toata viata Bisericii ne arata aceeasi problema.
Toata viata monastica are o singura problematica: lupta cu diavolul si lupta pentru desavarsire.
Reply With Quote