View Single Post
  #7  
Vechi 23.08.2008, 13:28:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Cand eu am scris de traducerea sectara a cantarii "Agni parthene" mi-au sarit o gramada in cap.
Fratele Danyel este membru OD (sau simpatizant).
Acum sper ca nu se mai indoieste nimeni ce fel de simpatii are OD.

Si ca sa fiu on-topic :
Ce poate sa faca Dumnezeu poate si Preasfanta Maica sa de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria cu rugaciunea.
Ca adica Dumnezeu asculta dar numai pe cel care il asculta pe dansul.
Asa il asculta pe Sfantul Prooroc Ilie si nu mai dadea ploaie peste Israel.
Si cum Preasfanta Maica de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria nu a ne-ascultat vreodata de Dumnezeu nici macar cu intentia (adica cu gandul) asa si Dumnezeu asculta de Dansa cand se roaga pentru toate popoarele Pamantului.
Ca Dansa incontinuu se roaga pentru lume ca Dumnezeu "sa nu isi intoarca Fata sa de la noi" (Fata lui Dumnezeu este lucrarea lui Dumnezeu , asta inseamna) si sa lase lumea sa se autodistruga.Adica Dumnezeu pentru pacatele noastre drept ar fi sa nu mai poarte de grija acestei minunate lumi pe care Dansul a creat-o si o intretine.Dar pentru rugaciunele Preasfintei sale Maici si ale tuturor Sfintilor Sai nu face aceasta.
"Iar intorcandu-ti tu Fata Ta toate se vor tulbura" din nu stiu ce psalm de se citeste la Vecernie.

Uite mai frate Daniel ca Sfantul Grigorie Palama marele teolog se ruga in tinerete catre Presfanta Stapana , Nascatoarea de Dumnezeu "lumineaza-mi intunericul" si striga catre Dansa incontinuu pana ce Dansa a trimis pe Sfantul Ioan Evanghelistul ca sa il povatuiasca pe Sfantul Grigorie.
Daca vrei mata sa te vindeci de otrava ce au bagat cei de la OD in tine ia si citeste "Viata si invatatura Sfantului Grigorie Palama" de parintele Dumitru Staniloae.

Mata sa stii ca Maica Domnului nu a fost predestinata sa fie Sfanta asa cum nebuneste interpreteaza unii.
Dumnezeu astepta o fecioara curata , fara de pacat din care sa se intrupeze.
Aceasta stare putea sa si-o decida numai respectiva fecioara prin colaborarea ei cu Dumnezeu.
De aceea Dansa este supra-cinstita.

Idolatrie fac sectarii de la OD cand il considera pe ereticul Iosif Trifa sfant!
Credeti dvs. cei de la OD ca o sa puteti distruge Sfanta Ortodoxie din Romania!
V-atzi organizat blasfemiatoarea adunare de la Sibiu si ati atras o gramada de ierarhi in ereziile voastre.
Dar Bunul Dumnezeu va stinge si aceasta erezie asa cum a facut-o cu toate ereziile anterioare.

Fratele meu, lasa OD in pace ca nu despre ea e vorba aici , nush de ce ai luat o atitudine atat de dura in fata unor intrebari normale,

ai zis:"Ce poate sa faca Dumnezeu poate si Preasfanta Maica sa de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria cu rugaciunea. "

Sper ca e parerea ta personala ca daca nu esti in mare erezie, prin ceea ce ai scris spui ca Preasfanta Fecioara este egala cu Dumnezeu, este si ea un Dumnezeu, fereste-ne doamne de astfel de ganduri
OD nu mi-a bagat nicio otrava, in OD este cinstita Maica Domnului si sunt cantari speciale pentru ea ex "o Maica Jertfei Salvatoare", dar nu vrem sa trecem granita de la a o venera si cinsti pe Preasfanta si a ne ruga ei sa se roage pt noi Fiului sau la a o considera "dumnezeu" care ea are putere singura sa mantuiasca, sa lumineze, sa conduca, poi atunci Dumnezeu ce este? nu era parca un singur Dumnezeu inchinat in Traime, si restul sfinti adica casnici a lui Dumnezeu care sunt impreuna rugatori cu noi si pentru noi, asa cum le spuneam tot timpul sectarilor, acum vad ca au devenit si sfintii dumnezei si pot ei sa faca lucruri pe care doar Dumnezeu le face, cum sa mai explic eu sectarilor ca nu-i consideram pe sfinti dumnezei, ca doar ii veneram , cand noi chiar asa ne rugam lor ca unor dumnezei, va rog si mai ales pe fratele mihailt sa nu-mi sariti in cap cu chesti de genu "esti sectar" "esti ratacit" ci sa deslusim frumos ce inseamna lucrurile astea si ce am inteles eu gresit, n-am pretentia ca am dreptate, numai ca deocamdata nu sunt de acord cu unele chestii care sunt in disciordanta chiar si cu invatatura Bisericii despre Sfinti si Preasfanta Fecioara
Reply With Quote