View Single Post
  #34  
Vechi 21.04.2024, 06:14:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
2. - Întru nădejdea vieții veșnice, pe care a făgăduit-o mai înainte de anii veacurilor Dumnezeu, Care nu minte,(Tit1,2)

Am postat versetul de mai sus ca să vedem că Dumnezeu nu ne minte cu absolut nimic, astfel ca Iisus a avut de la bun început trup de om, care a stat 9 luni în pântecele Fecioarei și 3 zile în mormânt, astfel că 40 de zile de post este o limită pe care nimeni n-a depășit-o și nici Fiul lui Dumnezeu nu Se încumetă, așa cum nu S-a încumetat să Se arunce de pe aripa templului la ispita diavolului.
Aici intram pe un taram al numerelor pe care eu le vad drept multimi din teoria multimilor, a caror intelegere este esentiala in drumul nostru de a ajunge la potentialul lui Dumnezeu Tatal si care trebuiesc analizate separat nu aici.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare?
Mă întreb cum ajunge în eprubetă ”sămânța bărbătească”(dacă nu prin stimulare sexuală) care apoi se folosește la inseminare artificială?

Potrivit Scripturii, Fecioara L-a zămislit pe Iisus fiind umbrită de puterea Celui Preaînalt, iar Cel Preînalt nu are strămoși.
Bun, Cel Preainalt nu are stramosi dar Fecioara Maria? Mai ales ca vorbim de iudei unde stramosii mamei conteaza cel mai mult.

Deasemenea nu se intelege de ce stimularea sexuala/placerea care tine direct de Porunca lui Dumnezeu, sa fie un izvor de patimi la insamantare.

Apostolii banuiesc ca s-au insurat si au avut copii daca voieau sa fie primiti in comunitatile lor altfel nici nu ar fi fost bagati in seama de iudei si erau plini de Duhul Sfint. Ca urmare pofta lor nu a oprit Duhul Sfint sa se salasuiasca in ei.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 21.04.2024 at 06:17:53.
Reply With Quote