Subiect: Religia in scoli
View Single Post
  #10  
Vechi 07.03.2012, 23:27:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfintii Brancoveni- Constantin Brancoveanu si fiii sai

""Marturisitorii lui Hristos au fost dusi pe strazile orasului lui Constantin, imbracati numai in camasi, desculti, cu capetele descoperite si legati in lanturi, intocmai ca raufacatorii. La locul de taiere astepta multime de popor, sultanul Ahmed al III-lea, vizirul sau si ambasadorii marilor puteri europene. Acolo mucenicii fiind pusi in genunchi, mult patimitorul Constantin i-a imbarbatat pe fiii sai: “Fiii mei, iata, toate avutiile le-am pierdut. Sa nu ne pierdem si sufletele! Stati tari, barbateste, dragii mei, si nu bagati seama la moarte. Priviti la Hristos, Mantuitorul nostru, cate a rabdat pentru noi si cu ce moarte de ocara a murit! Credeti tare in aceasta si nu va miscati din credinta ortodoxa pentru viata si lumea aceasta! Aduceti-va aminte de Sfantul Pavel, ce zice: ca nici sabie, nici imbulzeala, nici moarte, nici alta orice nu-l va desparti de Hristos; ca nu sunt vrednice muncile si nevoile acestea de aici spre marirea ceea ce o va da Hristos. Acuma dara, o dulcii mei fii, cu sangele nostru sa spalam pacatele noastre”.

(…)

Deci au cazut capetele vistiernicului Ianache Vacarescu, apoi al fiului celui mare, Constantin, dupa aceea al lui Stefan si al lui Radu. Iar cand a venit randul copilului Mateias, care avea numai 12 ani, si calaul a ridicat sabia sa-i taie capul, acesta s-a inspaimantat si a strigat sultanului sa-l ierte ca se va face musulman. Atunci tatal sau, plin de barbatie, i-a zis: “Din sangele nostru n-a mai fost nimeni care sa-si piarda credinta. Daca este cu putinta, sa mori de o mie de ori, decat sa-ti lepezi credinta stramoseasca pentru a trai cativa ani mai multi pe pamant”. Atunci copilul s-a intarit si, intinzandu-si linistit gatul pe taietor, a zis calaului: “Vreau sa mor crestin. Loveste!”""

Nimeni nu asteapta, nu cere si nu doreste ca tinerii, copiii din timpurile noastre sa ajunga sa traiasca astfel de vremuri......
..... Desi vremuri grele se anunta.

Am dat doar un exemplu de taria in credinta a stramosilor nostri, si nu doar in credinta!, consecinta si a educatiei crestine pe care au primit-o in familie, in biserica ortodoxa.

Cuvantul IPS Teofan: http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...lor-de-astazi/

**********************************

Apel: catre clasapregatitoare@medu.edu.ro


http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ita-15-martie/

Citat:

""Romanian Global News: George Damian: Scoatem religia din școli și o înlocuim cu propaganda homosexuală?

A izbucnit un nou atac împotriva religiei: bezbojnicii din toate țările sunt indignați că în clasa pregătitoare va exista un curs de religie. În paralel, homosexualii de la ACCEPT au declanșat o campanie de propagandă în școli.

Nu văd nimic rău în predarea religiei în școli. Cursurile de religie sunt opționale, părinții care nu vor să își lase copii să cunoască astfel de detalii periculoase au această opțiune.

Ideea este că bezbojnicii cer oficial scoaterea cursului de religie din clasele pregătitoare (se folosesc și de scandalul din jurul acestei povești). În mod clar, populația României este majoritar religioasă și majoritar de confesiune ortodoxă. Eu unul nu sunt de acord ca o mână de oameni să scoată religia din școli prin gălăgie instrumentată mediatic.
Proiectul orelor de religie pentru clasa pregătitoare este în faza de consultare publică. Nu am nici o îndoială că tovarășii bezbojnici au depus o serie de petiții prin care cer eliminarea cursului de religie. Așa că vă propun să trimiteți un e-mail la adresa clasapregatitoare@medu.edu.ro în care să vă exprimați opinia în favoarea introducerii orei de religie la clasa pregătitoare. Puteți face acest lucru până pe 15 martie 2012. Un e-mail se scrie în câteva minute, scoaterea orei de religie de la școala pregătitoare este pentru mulți ani!

Anunțați cât mai mulți oameni să trimită mesaje pentru păstrarea religiei în clasa pregătitoare!
Sursa: blogul lui George Damian, www.george-damian.ro""

Last edited by Adriana Cluj; 07.03.2012 at 23:58:05.
Reply With Quote