View Single Post
  #158  
Vechi 07.03.2007, 17:05:30
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta
Sfantul Ioan Hozevitul a trimis poezii scrise calugarilor cunoscuti de la Neamt care erau pe stil nou.
Citeste in "Hrana duhovniceasca" pagina 521 (In luna ianuarie 1955 s-a hotarat in sinodul Patriarhiei
Ecumenice, ca Biserica Ortodoxa sa numere..) pentru a vedea ca Sfantul recunostea Constantinopolul.
Cei de pe stil vechi(de la Slatioara nu din Rusia sau Atos) nu-L recunosc ca Sfant pe Ilie
Lacatusu. Sfantul Simeon N T a spus ca cine are ceva impotriva celui mai mic sfant din Imparatia Cerului
nu va intra in ea.Daca nu a botezat a doua oara( mirungere cu marele mir) asa cum fac astazi cei de
pe stil vechi,Glicherie poate sa fie sfant. Daca a botezat a 2 oara este eretic si-L dau anatema.
Manastirea Neamt a fost o manastire care a avut mare tulburare in timpul reformei calendaristice din 1924. Calugarii de acolo, datorita vietii retrase si legaturilor cu bisericile surori, era firesc sa nu fie de acord cu aceasta reforma. Stim insa ca nu numai cei din Manastirea Neamt nu au fost de acord cu aceasta reforma si ca nu numai ei au fost evacuati din manastiri.
Pentru ca multe din marturiile celor ce au trait la acea vreme au fost in mod intentionat sterse, confiscate, distruse pentru mine este deja un semn de intrebare legat de bunavointa acelora care au facut asta. Am cautat marturii din viata romanilor din acea perioada si am gasit cateva importante in cartea lui Ernest Bernea - Spatiu, timp si cauzalitate la poporul roman.
Sa nu desconsideram valoarea traditiei romanesti care este singura care ne mai pastreaza entitatea si unitatea nationala intr-o Europa desacralizata.
Nu cred ca numai comunistii au fost cei care au batut preoti si mireni care doreau sa pastreze vechea traditie, vechea randuiala. Sa nu credem ca ortodocsi au fost la acea vreme numai cei din cler iar omul de rand nu era.
Avem doar marturia Sf Calinic de la Cernica care declara ca el cu ereticii (cei ce vor schimbarea de calendar) nu se va insoti insa asta nu inseamna ca cei considerati de el eretici nu "s-au insotit" cu sfantul Calinic. Iertata sa imi fie comparatia insa e la moda si acum ca sa pui in numele partidului tau cuvantul "crestin" daca vrei sa castigi electorat sau sa vorbesti despre Dumnezeu si s-ar putea ca mai multa lume sa te voteze.
Nu stiu ca BOSV sa aiba alt calendar decat cei din Sf Munte Athos. Eu am gasit pe data de 5(SV)/18(SN) august ca este sarbatorit Sf Ioan Iacob Hozevitul deci cred ca BOSV il recunoaste pe acest sfant (daca gresesc va rog sa ma indreptati).
Mai putin de inteles este situatia sfantului Ilie Lacatusu care chiar de este din Romania nu apare in calendarul crestin-ortodox al BOR. Poate nu e inca canonizat insa daca intrebi multi din preotii din BOR vei vedea ca nici nu au auzit de el si deci nici ei nu il recunosc.
Nu stiu daca bisericile pe stil nou vor trece inapoi pentru unitatea bisericii ortodoxe (eu unul mi-as dori asta dar ma indoiesc ca la cat orgoliu exista sa se faca asta) insa inteleg de ce ne este ascuns faptul ca biserica rusa a schimbat calendarul pe nou insa apoi a avut taria sa il schimbe inapoi, pe stil vechi.

Doamne ajuta!