View Single Post
  #17  
Vechi 28.06.2010, 16:52:11
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
N-am zis ca a gresit, aia tu o zici si nu stiu de ce o faci.

Facerea a fost scrisa ca s-o inteleaga cat de cat tot omul, din vremea lui Moise si pana astazi. Multe metafore, caci altfel nu putea pur si simplu sa redea ceea ce i s-a revelat.

Unde e Parintele Galeriu sa rada de voi cu Universul vechi de 7500 de ani? La o conferinta zice cam asa, amuzandu-se de-a binelea (cine are inregistrarile lui, poate sa gaseasca locul si sa transcrie exact):

"Sper ca nu mai este nimeni in ziua de astazi care crede in creatia de 6 zile terestre. Doamne pazeste!"

Eu marturisesc ca sunt mult influentat de el, l-am citit si ascultat mult, am fost la cateva conferinte ale lui cand eram in Iasi. Parintele Galeriu are o contributie uriasa la scoaterea mea din apostazie care s-a intamplat acum doi ani.
Tu esti influentat de el in aceea a interpretezi unele din spusele lui in contextul unor hobby-uri mai vechi de-ale tale (pentru ca sunt sigura ca nu ai inceput subit sa crezi in existenta extraterestrilor dupa discutiile cu parintele, ci trebuie sa fi fost acolo o preocupare, un interes si o afinitate cu subiectele acestea ET inca de dinainte).

Nimeni nu poate spune cat au durat zilele creatiei pentru ca fix acele elemente care servesc masurarii timpului au fost facute abia in a 4-a "zi" desi lumina, intuneric si o succesiune pe care nu o putem preciza pare sa fi fost inca de dinainte.
Alta discutie ar putea fi ca de fapt noi cunoastem materia si timpul in forma aceasta, de dupa cadere -- nu cred ca ne putem imagina cum arata totul imediat dupa Facere. Mintea noastra e lipita ACESTUI pamant, ACESTUI mod de raportare la materie si timp si nu cred ca valorile noastre si unitatile de masura sau filozofiile noastre (incluzand evolutia, care-i gaselnita tot a mintii cazute in noroi) se aplica zilelor Facerii, de dinainte de alungare din Eden si blestem, care tre' sa fi fost zguduitor la nivel cosmic, nu la nivel de de-aici pana-n deal.

(Daca am gresit, sa ma corecteze nidut).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 28.06.2010 at 16:54:12.