View Single Post
  #30  
Vechi 30.08.2016, 23:49:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Cu alte cuvinte pun in discutie capacitatea barbatului de a iubi dincolo de aspectul estetic al consoartei.
Daca aspectul e unul normal care ar fi problema, nici femeia nu ar mai trebui sa faca un caz din asta daca e deja acceptata asa, crezi ca o femeie frumoasa nu este expusa riscului de a fi inselata sau imbatranirii, sau plictiselii ?
Si cand spun acceptata nu ma refer ca si cum i s-ar face o concesie de la inaltimea unui palat de fildes, efectiv barbatul ia the whole package, ca vad ca e la moda englezismul.

Eu am mai auzit din viata de zi cu zi unii care ziceau ca vai, genele! de fapt nu e chiar asa, unde e binecuvantarea lui Dumnezeu, omul e neputincios sa anticipeze maretia lucrarii si chiar sa apara lucruri peste putina credinta.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Ci sunt doar indiscret de curioasa :) de cuplurile in care femeia nu e asa frumoasa sau are un handicap/boala etc.
Handicapul poate sa fie dobandit si in timpul casatoriei, depinde foarte mult de vointa si credinta ambilor, aici e o cruce foarte grea incercata.

Nu stiu daca ai auzit de cazul Mioarei Grigore o femeie care a nascut dupa 30+ de ani si care a murit de cancer la san, dar a avut un sot si 5 copiii care efectiv s-au prins de ea ca un burete si au ajutat-o foarte mult.

Mai este si cazul Adei Calciu descris in Am vazut raiul, o femeie medic, care se tinea foarte cocheta inainte de un accident care a nenorocit-o intr-o deplasare cu lotul olimpic, fiind singura ranita, dar pe care sotul nu a lasat-o chiar daca nu au mai putut avea copii.

Depinde foarte mult de facultatile spirituale ale sotilor, de reactia pe care o in fata confruntarilor, trebuie luate ca exemplu sursele bune de inspiratie.

Infinita nu e doar prostia ci si formele de diformitate spirituala pe care le poate lua sufletul uman, cand e in cadere libera fara Dumnezeu.
Nu cred ca e bine sa ne incarcam cu toate proiectiile unor astfel de suflete pt ca la nivel duhovnicesc anumite optici negative pot paraliza vointa, slabi credinta si mai rau fac.

Parca Andrei Plesu spunea intr-o emisiune ca n-a ratat in viata cateva intalniri importante cu personalitati, pe care daca nu le cunostea, nu ar mai fi avut acelasi traseu intelectual.
Poate Dumnezeu lucreaza si prin mari intalniri cu oameni care pot fi o veritabila imbogatire spirituala pentru cel care se bucura de prezenta lor intr-un anumit moment binecuvantat.

Mai bine cauta exemplele pozitive care sa-ti faciliteze iesiri din anumite situatii care par blocante, importanta e desprinderea de poveri destructive.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote