View Single Post
  #120  
Vechi 07.09.2016, 14:33:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Excesul tau de intelepciune te-a impiedicat, ca de obicei, sa intelegi textul meu. Nu ma mira, m-am obisnuit cu rationalizarile tale seci si cu alte uraciuni ale cugetarii.
Ma bucur ca n-am fost singurul, se pare ca sunt cel putin de partea majoritatii de data asta cat de cat sanatoase in gandire.

Citat:
Daca aici te referi la mine, te inseli. Ca de obicei.
In primul rand pentru ca nu sunt un psiholog cu ceva pregatire.
Fara?

Citat:
Dar mai ales pentru ca nu manifest entuziasm pentru educatia sexuala. Am spus ca sunt de acord cu ea, am gasit ca e necesara, am precizat si de ce limite/conditii trebuie sa beneficieze ea pentru a fi utila copiilor.
Limite care nu exista in programa oficiala fata de care multi si-au exprimat indoielile si tu i-ai atacat frenetic.

Citat:
Cat priveste pervertirea copiilor, dimpotriva: eu am sustinut exact contrariul. Tocmai pentru ca lumea preseaza azi puternic asupra copiilor, eu cred ca e nevoie de educatie sexuala. Pentru a-i elibera nu in cuprinsul sexului fara frontiere, ci dincolo de prostia si nebunia adultilor care sunt, deja, pervertiti.
Daca prin educatie sexuala se intelege "celebrarea placerii" si "celebrarea perversiunii", pardon, a "diversitatii" ...da-mi voie sa ma indoiesc.

Citat:
Dar tu pe toate le intelegi sucit, din pricina supremei tale inteligente. N-ai vrea sa mai scazi nitel din ea?... Poate ca vei deveni capabil sa vezi lucrurile si oamenii asa cum sunt, iar nu asa cum iti inchipui din exces de logicism steril si inima-impietrita.
Lasa calificativele si etichetele - pe scurt atacul la persoana deoparte si ramai pe subiect pentru ca nu e un drum pe care ai vrea sa mergi pana la capat, crede-ma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote