View Single Post
  #119  
Vechi 04.02.2010, 23:04:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irina-Magdalena Vezi mesajul
Eu vorbeam despre majoritatea cazurilor, si anume cele in care se poate face cate ceva pentru convientuire. Divortul este o alternativa recenta pentru viata de familie.. Eu zic mai bine sa ne intrebam cum traiau oamenii INAINTE de aceasta "solutie" miraculoasa care ASTAZI pare sa ofere raspuns bun tuturor problemelor noastre in loc s-o "imbratisam" imediat ce apar obstacolele.. adevaratele obstacole intr-un cuplu.
Am inteles.
Inainte de accesibilitatea facila la solutia divortului draga Irina, si poate stii de prin batrini, existau urmatoarele: ( din ce stiu eu DIRECT de la virstnici si la care am asistat personal)
- Batai ingrozitoare zilnice
- Vinatai in permanenta pe corp. Nu apucau sa treaca alea vechi ca apareau altele noi.
- Cind barbatul nu se simtea prea bine mai chema si pe alti tovarasi de pahar pentru a o bate pe sotie
- Politia nu aude, nu vede, nu e interesata, nu vorbeste, adica grad de implicare si disciplinare ZERO

alte solutii:
- In lipsa unor masuri civilizate de divort ajungeau ca se otraveau reciproc.
- Se bateau pina se omorau unul pe celalalt
- Lipsa "solutiei" de care cu ironie vorbesti ca este miraculoasa duce la omorirea intregii familii cu copii cu tot, de sinucideri nu mai vorbesc.
..s a m d... si tragediile continua

Asta inseamna Lipsa de civilizatie, lipsa "solutiei" care in mod inadvertrent duce la brutalitate mioritica.

Oare tu draga Irina-Magdalena ce ai prefera?
Reply With Quote