Subiect: Sugestie
View Single Post
  #2  
Vechi 27.11.2010, 17:39:04
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

De asemenea recomand să nu folosiți Internet Explorer pentru că are probleme în afișarea diacriticelor corecte. Asta pe lângă faptul că este un browser foarte josnic și prost.

Ce sunt diacriticele „corecte”?

Există două seturi de diacritice folosite pe Internet și pe calculatoare în general când se scrie în română. Unele corecte și unele care seamănă cu cele românești.

Cele false sunt ț / Ț și ș / Ș , adică așa cum sunt scrise în Windows, cu codița foarte arcuită, adică cu sedilă. Cele cu sedilă nu sunt caractere românești. În Windows diacriticele acestea nu sunt de fapt cele românești ci unele caractere ce seamănă cu diacriticele.

Cele corecte sunt ț / Ț și ș / Ș , adică cele cu virgulă și nu cu sedilă. În unele browsere ele apar ca pătrățele dar nu din vina utilizatorului ci din vina programului.

Restul ( ă / Ă / î / Î / â / Â ) sunt comune și sunt corecte.

E o informație pe care o cred eu că este vitală pentru utilizarea corectă a diacriticelor pe Internet și pe calculator.

Evident că promovez scrierea cu diacritice. Nu este ceva opțional. Limba română are diacritice. Fără ele nu s-ar mai numi limba română ci un fel de pseudo-limbă alterată.

„Senila” nu-i totuna cu „șenilă”. „Senila” se referă la o femeie senilă, substantivul având de asemenea și articol hotărât, pe când „șenilă” se referă la un component metalic specific unor vehicule.

Știu că majoritatea reies din context, dar la fel de mult reiese din context și un precar respect față de limba română.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 27.11.2010 at 17:50:07.
Reply With Quote