Subiect: Sugestie
View Single Post
  #7  
Vechi 27.11.2010, 18:18:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As putea face asta daca as fi singura care folosesc compterele din casa. Dar le folosim impreuna, sotul meu si cu mine, iar sotul meu este belgian. Nu cred ca ar fi foarte simpatic din partea mea daca as face asta.. ;-)

Oricum multumesc pentru sugestie. Eu aveam pe vremuri cand nu cred ca exista metoda asta, alta metoda, dar era mai complicata.
Fani, tot ceea ce trebuie să faceți este să permiteți tastaturii să aibe două (sau trei) limbi: engleza, româna (cu diacritice românești) și franceza (cu diacriticele franțuzești pentru soțul dv). Pe bara cea mai de jos, în partea dreaptă, vă apar simbolurile programelor active, iar înaintea lor două litere care arată limba tastaturii dv din această clipă. EN dacă e engleză, RO, dacă e română. Trecerea de la una la alta se face apăsând în același timp tastele "SHIFT" și "ALT".

Subscriu propunerii, au m-am obișnuit foarte repede să scriu cu diacritice. Deasemenea, paginile mele de Internet ( www.catehism.ro și www.doctordragomir.ro ) sunt scrise cu diacritice. M-am ostenit un pic, dar cred că merită: astfel îmi arăt mie însumi, precum și tuturor, că îmi respect limba părintească.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote