Subiect: Sugestie
View Single Post
  #9  
Vechi 27.11.2010, 18:28:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fani, tot ceea ce trebuie să faceți este să permiteți tastaturii să aibe două (sau trei) limbi: engleza, româna (cu diacritice românești) și franceza (cu diacriticele franțuzești pentru soțul dv). Pe bara cea mai de jos, în partea dreaptă, vă apar simbolurile programelor active, iar înaintea lor două litere care arată limba tastaturii dv din această clipă. EN dacă e engleză, RO, dacă e română. Trecerea de la una la alta se face apăsând în același timp tastele "SHIFT" și "ALT".

Subscriu propunerii, au m-am obișnuit foarte repede să scriu cu diacritice. Deasemenea, paginile mele de Internet ( www.catehism.ro și www.doctordragomir.ro ) sunt scrise cu diacritice. M-am ostenit un pic, dar cred că merită: astfel îmi arăt mie însumi, precum și tuturor, că îmi respect limba părintească.
Apasand pe shift si alt, la mine apare doar engleza si franceza. Cum sa fac sa apara si romana?

Pentru scrierea unor texte mai de durata cred ca merita si multumesc pt sugestie, insa pentru forum tind sa fiu de parerea Coralinei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote