View Single Post
  #68  
Vechi 03.02.2013, 08:18:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Da, despre acest canon stiam si eu (nu stiam daca este unicul, daca s-a mai facut vreo referire expresa de interdictie referitor la vreo alta reprezentare zoomorfa - asta intrebam).
Este de bun simt ca Hristos sa fie reprezentat ca om, caci s-a intrupat ca om.
Dar cum reprezinti vizual notiuni mai abstracte, gen nemurirea, viata de veci? Si care este ratiunea pt care a disparut pasarea Phoenix din iconografia crestina?
M-am străduit, cât am putut, să arăt pe scurt în postarea anterioară ce însemna canonul în primul mileniu creștin și cum se raportau clericii și credincioșii la aceste reguli desprinse din experiența duhovnicească comună. Îmi dau seama din nou că e aproape imposibil să explici lucrurile astea în contextul atitudinii contemporane față de predania Bisericii, văzută mai mult ca un cadru securizant de reguli juridice cu pretenție de infailibilitate, în măsură să ofere creștinului siguranța obiectivă a amplasării lui corecte în perimetrul dreptei credințe.
Canonul, sau dreptarul iconografic, s-a transmis predominant pe cale orală prin intermediul relației maestru - ucenic, care funcționa pe modelul raportului părinte duhovnicesc - fiu duhovnicesc. Asta însemna că maestrul iconograf avea prerogative aproape sacramentale în transmiterea dreaptă/corectă a Tradiției către ucenici, precum duhovnicul reprezintă Biserica în intimitatea relației cu fiul duhovnicesc. Funcționarea extrem de eficientă a acestui mod de trasmitere a artei și teologiei icoanei s-a reflectat în numărul mic de canoane sinodale "disciplinare" adresate iconarilor. Asta este o dovadă în plus că Biserica n-a legiferat niciodată să se afle în treabă, fiindcă regula apare atunci când dragostea și libertatea sunt subminate grav de păcat și de primejdia căderii în comă duhovnicească.

Cred că am fost destul de limpede și cu explicația evacuării simbolurilor zoomorfe moștenite din cultura păgână. Argumentul principal l-am mai amintit și pe alt topic, unde a fost ignorat în totalitate. Ca să economisesc timp redau textul acela și aici:

De ce venerarea icoanelor nu este idolatrie? Pentru că icoana este un dispozitiv teologic ce impune privirii o asceză strictă asupra vizibilului duhovnicesc. Strictă, dar nu rigidă, fiindcă Domnul iubește creativitatea omului ascultător de Biserică și cât mai liber de pretențiile propriului ego, pe de-o parte, dar și de interferențele imaginarului demonic, pe de altă parte.
Prin urmare, nu numai că icoana nu poate fi suspectată de idolatrie, dar prin chiar esența și profunzimea ei este cea mai antiidolatră formă de expresie artistică, încadrată perfect în străduința Bisericii, de la Cinzecime încoace, de a dezidolatriza cosmosul și sufletul omului, pentru face posibilă relația liberă, în Duh și Adevăr, a Creatorului cu creația prin mijlocirea umanului îndumnezeit prin har.

Deci icoana este asceză a privirii sau privire îmbisericită. De aici poți să deduci singur că ea nu speculează, nu abstractizează, nu conceptualizează ci arată Adevărul în perspectivă eshatologică. Iar viața veșnică, nemurirea sunt prezente plenar în modul reprezentării, în morfologiile ei teandrice (urâte pentru unii, din câte am văzut). Prin urmare, icoana face vizibil transcendentul și ipostasul îndumnezeit atâta cât poate ochiul omenesc neînviat să suporte. Restul este taină nesfârșită, rezervată vârstei spirituale a vederii față către față (1 Corinteni 13:12)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 03.02.2013 at 08:39:11.
Reply With Quote