View Single Post
  #29  
Vechi 11.04.2016, 17:55:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

@ ...dactil - ar trebui sa te rusinezi cand dai asa raspunsuri rautacioase. Tu ai familie si copii si sunteti fericiti. De ce sa nu aiba parte si altii de aceasta bucurie, chiar fara copii?

Mai intreba cineva "de ce..."
1. Pentru ca parintii nu stiu ce poarta in ei daca nu se duc la un genetician atunci cand intemeiaza o familie si vor face copii.
Altora nu le pasa, nu-si pun problema, conteaza doar sa faca prunci, indiferent cum.

@Red Rose - uiti doua aspecte:
- tu asa il vezi pe copilul tau si il iubesti. Dar el cum se vede si cum se simte? Si ce va face cand va fi mare si va dori si el familie si va dori sa traiasca normal? Te-ai gandit la asta? Va fi fericit? Ce va face /fi cand vva ramane singur (voi n-o sa mai fiti)? Mi se pare ca mai ai un copil sanatos...Macar poate sa aibe el grija de fratele lui.
- da, viata fara copii este searbada, dar multi nu pot avea. Si totusi isi duc viata asa cum pot. Unii mai au sansa sa adopte un copil, altii nici pe asta.

Si depinde si de ce grad de handicap este vorba. La unii este usor, la altii greu si chinuitor, altii au viata foarte scurta.

Este o problema foarte delicata sa aduci pe lume un copil doar ca sa se chinuiasca, pentru ca asa vrei tu sa nu ai o viata searbada.

@Yasmina - eu am alta parere. Nu mi se pare normal sa creezi mereu familii intregi cu handicap. Adica trebuie sa ai si o responsabilitate si un discernamant fata de copii. E usor sa faci copii, dar mai greu ce faci pe urma cu ei si cu viata lor.

@Copacel - unde scrie asta ca esti obligat de Dumnezeu sa faci copii? Daca ar fi asa, ar da Dumnezeu copii la toti.
Unde ne indeamna Dumnezeu sa ne ducem la genetician sa ne faca faca harta genetica ca sa stim daca mai procreem sau nu?
Ne zice in schimb"Ia-ti crucea ta si urmeaza-mi Mie!"

Handicapatii si saracii exista ca sa ne lucram (si noi astialalti) firea compatimitoare,compasiunea,omenia...

Ar fi de bun simt sa nu crezi familii cu handicap...ar fi,dar realitatea este alta si nu judecatile noastre omenesti conteaza pana la urma; important este ca Dumnezeu ne leaga de o anumita responsabilitate care vine la pachet cu relatiile in 2; vrei casatorie =o sa ai si copii cu toate responsabilitatile, durerile de cap si frangerile de inima care vin cu asta.
Mai pe scurt,nu exista contraceptie in crestinismul ortodox; nu vrei sa transmiti handicapurile mai departe atunci nu te casatoresti ,nu exista casatorie cu drepturi de contraceptie.Dumnezeu are un plan pt toti.
Altfel ii tinea de prasila numai pe aia din neamul Eistein ,Tesla, Isaac Newton si Michelangelo(ba chiar in mod cinic,astia 2 din coada nu s-au inghesuit sa se casatoreasca si sa se multiplice).
Mai putem sa deschidem un topic cu dezbaterea de ce oamenii geniali nu se multiplica in schimb tarile nedezvolate,cu rate de educatie slabe si fara conditii decente de viata au un spor la natalitate ceva de speriat(de speriat,la propriu).




Idea ta simplista ca orice familie cu copii umbla beata de fericire este din start nerealista.
Poate ca ai alte neimpliniri asunse pe care le maschezi cu lipsa copiilor ,altfel pana acum ai fi putut sa te impaci cu crucea asta si sa fi si tu fericita cu ce ai :sanatate, inteligenta peste medie, sot ,acoperis deasupra capului, loc de munca,etc etc etc...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.04.2016 at 18:20:21.
Reply With Quote