View Single Post
  #14  
Vechi 17.02.2018, 22:38:25
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Am inteles tocmai ceea ce trebuia sa inteleg. Iisus a blestemat un smochin pentru ca nu venise inca vremea ca el sa faca fructe, iar acesta s-a uscat. O actiune complet lipsita de sens. Cum se poate spala oare interpretarea acestui pasaj? Bineinteles daca inteleg lucrurile in sensul ca daca omul nu va da roade se va usca precum smochinul.
Nu mai vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti. Ca sa-i combateti pe teologi e nevoie sa cunoasteti teologie. Altfel nu va baga nimeni in seama.

Cel putin cam asa ceva zicea cineva.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ca o observatie, eu m-am legat de pasajul in care Iisus injura smochinul. In pasajul acesta pe care l-ati reprodus dumneavoastra apar doua lucruri.
Pasajul pe care l-am reprodus eu este urmarea textului prezentat de dumneavoastra.
Eu am prezentat contextul. Ca sa se poata intelege intreg episodul.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
In primul rand Hristos ne ameninta, iar diferenta dintre el si un medic e ca el ne va supune chinurilor iadului, pe cand medicul, chiar daca ne spune ca ne vom imbolnavi, nu el ne produce boala. Eu unul n-as consulta un medic ce m-ar imbolnavi.
Judecatorul te condamna cu suspendare si te "ameninta", daca vrei tu, eu cred ca te avertizeaza: " - daca mai comiti o infractiune vei fi incarcerat". E pe deplin corect. E dreptul tau sa fii informat.

Nu Hristos te supune chinurilor iadului, nu medicul te imbolnaveste, nu judecatorul te baga in puscarie.
Tu singur. Prin faptele tale.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Adica una e ca fiul tau sa moara de infarct pentru ca a mostenit de la tine niste gene ce favorizeaza riscul de infarct si alta e ca fiul tau sa fie spanzurat pentru ca tu ai furat niste cai.
Unde este scris in Biblie ca fiul tau va fi spanzurat pentru ca tu ai furat niste cai?
Fiul tau va fi spanzurat doar pentru ca tu l-ai invatat sa fure caii.

Asa spune Cuvantul Domnului:
Iezechiel 18:20.
Sufletul care păcătuiește va muri.
Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, și tatăl nu va purta nedreptatea fiului.
Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
Reply With Quote