Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #17  
Vechi 03.04.2009, 22:11:19
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Nu se poate reface ceea ce este deja facut.

"ceea ce este legat pe pamint, sa fie legat si in cer"

Aceset 2 cununii, se conformeaza acestui pasaj din Biblie.
Dar si-au construit casa pe nisip nu pe stanca. Nuntile facute in Postul Pastelui si in Postul Craciunului sunt lovite de nulitate. Parerea mea. Cum sa faci bucurie cand trebuie sa fii trist ca Mirele nu mai este langa noi ??????
Iar faptul ca Elisabeta a procreat la batranete pe Sf Ioan Botezatorul - a fost vointa Bunului Dumnezeu care a pus viata acolo unde din punct de vedere medical nu mai era posibil, "caci Dumnezeu da viata acolo unde viata nu mai e posibila" ("The Lord God gives life where no life is possible" - replica originala din filmul lui Franco Zeffireli din 1977 : Isus din Nazareth cu Robert Powel, cel mai bun film facut vreodata cu tema Isus).




http://www.grace.ro/articol/Traditii...a-in-post.html
Cand nu se fac nunti?


Conform celei de-a noua porunci a Bisericii Crestine, nuntile nu se pot savarsi in urmatoarele zile si perioade:


- In cele patru mari posturi ale anului

- In zile ca: miercurea si vinerea, Ziua Crucii (14 septembrie), Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul (29 august), in Duminica Rusaliilor. Nuntile nu se fac in aceste zile pentru ca petrecerea de nunta nu corespunde atitudinii de pocainta si infranare pe care o impune postul

- In saptamana branzei (sau saptamana alba), care este socotita ca vreme de pregatire pentru post.

- In saptamana luminata (dintre Duminica Pastilor si Duminica Tomii)

- In perioada dintre dintre Craciun si Boboteaza, precum si in ajunul tuturor praznicelor imparatesti.


Cine are dreptul la dezlegare?

Savarsirea cununiei religioase in post este ingaduita rareori si dezlegarea se face numai cuplurilor care au motive foarte bine intemeiate pentru a se cununa in timpul postului. Astfel de motive pot fi spre exemplu: plecarea in strainatate in scurt timp, eventual aparitia unui copil (in situatia in care s-a dat dezlegare prin logodna) sau orice alta motivatie ce impune savarsirea cat mai repede a cununiei religioase.


Cine da dezlegarea la casatorie in post?

In general dezlegarea o primiti de la arhiereu, care hotaraste de la caz la caz. Cel mai bine este sa discutati cu preotul vostru duhovnic. Aesta va sti mai bine sa trateze situatia in functie de cazul dumneavoastra. Atentie insa, cununia religioasa primeste dezlegare, ci nu petrecerea de dupa. In general veti primi dezlegare doar daca sunteti de acord sa nu faceti petrecerea de nunta, ceea ce ar face sa se piarda mult din frumusetea acestui minunat eveniment. Unele cupluri spun preotilor ca nu vor face petrecere, insa nu se tin de cuvant, dar aceasta nu mai este raspunderea preotilor ci doar a cuplului. Oricum, de veti refuza sa acceptati omiterea petrecerii de nunta sau savarsirea acesteia in afara postului este foarte probabil sa nu vi se accepte dezlegarea la cununia religioasa.


Se organizeaza petrecerea de nunta in post?

Cum spuneam si mai sus, petrecerea de nunta nu este permisa in timpul postului. Fie renuntati la ea, fie o organzati, daca este posibil, in afara postului. Se presupune ca dezmatul si ospaturile din timpul petrecerii nu se cuvin atitudinii de infranare si pocainta pe care o impune postul sau o zi de sarbatoare foarte importanta.

Exista totusi si excepii, sunt cupluri care secasatoresc in perioadele interzise de Biserica, fiind permise casatoriile in post doar cu conditia sa aiba motivatii bine intemeiate.


Asadar, au facut NUNTA CU TOT CU PETRECERE SI NUNTASI.
Eu la petrecere nu am participat pentru ca nu s-a parut adecvat, motiv pentru care am fost catalogata drept pocaita si habotnica. Eu le-am vrut binele, dar atat Cristina cat si Maria, fiecare la timpul ei nu au tinut cont de parerile nimanui. Au vrut ele nunta in Post si basta. ba chiar Cristina a lesinat in timpul slujbei facuta acasa de preot, desi nu era nici bolnava, nici insarcinata.
Reply With Quote