View Single Post
  #14  
Vechi 12.02.2010, 22:05:04
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
1. Libertatea de exprimare nu e totuna cu neascultarea. Sunt sigura ca ceea ce li se intampla acelor femei nu are absolut nici o baza religioasa nici macar in ochii barbatilor lor.
Aici te cam înșeli. Nu vorbesc despre neascultare, ci despre libertatea de a putea refuza o asemenea practică și de a putea cere ajutor dacă ești obligată la așa ceva. La o simplă căutare pe google, găsești informații:
http://www.meforum.org/1629/is-femal...slamic-problem
citez:
"Many Muslims and academics in the West take pains to insist that the practice is not rooted in religion[1] but rather in culture. "When one considers that the practice does not prevail and is much condemned in countries like Saudi Arabia, the center of the Islamic world, it becomes clear that the notion that it is an Islamic practice is a false one," ;

"But at the village level, those who commit the practice believe it to be religiously mandated. Religion is not only theology but also practice. And the practice is widespread throughout the Middle East. Many diplomats, international organization workers, and Arabists argue that the problem is localized to North Africa or sub-Saharan Africa,[4] but they are wrong. The problem is pervasive throughout the Levant, the Fertile Crescent, and the Arabian Peninsula, and among many immigrants to the West from these countries. Silence on the issue is less reflective of the absence of the problem than insufficient freedom for feminists and independent civil society to raise the issue."

După cum vezi, chiar dacă nu e religioasă, "prostimea" o consideră așa, pentru că adaptarea mesajelor din textele "sacre" pentru societatea de azi și pentru cei fără educație nu s-a făcut.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
2. Daca luam ca etalon mintea si priceperea proprie, cred ca toate ar fi acum cu susul in jos.... Pai daca este socotita murdara la ciclu, atunci cand pierde doar o cantitate mica de sange, cum sa nu fie socotita asa la nastere? Acum sa nu se scandalizeze nimeni, dar suntem murdari cu totii, incredibil de murdari, indiferent de cat decurati am incerca sa credem ca suntem.
Aici le cam încurci. Murdăria fizică nu are a face cu murdăria sufletului, mai ales când e vorba de manifestări naturale ale trupului omenesc. Că doar nu se duce în biserică și începe să împroaște cu sânge peste tot! Să fim serioși. Că suntem murdari cu mintea, e altceva, te rog, nu le confunda.

Despre biserică nu am ce să zic, este alegerea fiecăruia ce crede.

Cât despre:
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu cred ca Drepturile omului ar avea la baza crestinismul.
Discriminarea mi se pare plauzibila in anumite domenii din sfera laica. In nici un caz din cea bisericeasca.
Dacă nu au la bază creștinismul, cum le consideri? Nule? Discriminarea ți se pare plauzibilă? Nu aș vrea să fiu în locul tău și să nu te angajeze pentru că nu ai vrut să te culci cu nu știu cine, sau să fii certată de soț pentru că nu ai făcut de mâncare. Am văzut cu ochii mei ce înseamnă de fapt aplicarea defectuoasă sau ad literam a ideii că femeia trebuie să stea în casă la cratiță și să aibă grijă de copii și nimic altceva. Nimeni nu zice să nu le faci, dar nu pentru că ăsta e rolul tău, ci pentru că asta vrei.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote