View Single Post
  #43  
Vechi 02.09.2016, 03:40:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu toata lumea are vocatie si inclinatie pentru monahism!
Ai perfecta dreptate, nu toata lumea are vocatie si inclinatie sa se infraneze.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Nu stiu de unde stiti asa ceva, dar eu stiu ca e gresit. Cele doua cai: monahismul si casatoria sunt in egala masura potrivite pt mantuire.


Nu stiu de unde ati scos-o pe asta. Eu observ tocmai inversul: barbatii sunt atrasi fizic de femeie. Daca o femeie umbla dezgolitape strada o sa vedeti reactia barbatilor. Invers insa ,cred ca respectivul si-ar primi niste genti zdravene in cap. :))
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă. (Mt19,12)

Famen inseamna castrat, eunuc; adica barbat care nu poate avea o femeie, sau, asa cum scrie, care nu vrea sa aiba o femeie, pentru ca sa intre fecior in imparatia cerurilor. Ca daca merge cu femeia, nu merge in imparatie.
Depinde cine poate sa inteleaga.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Haoleu! Și cum rămâne cu 'și vă inmulțiți!'? Prin spori? Prin diviziune? Ca râmele? Sau cum?
Că bag seamă că nici măcar pe Adam, Dummezeu nu l-a făcut singur ci i-a dat și beleaua, pardon, femeia ca sprijin, partener, egal, zi-i cum vrei. Sau în "Facerea" scrie undeva de două mănăstiri, una de maici și una de taici, și n-am văzut eu? A, stai, "Facerea" nu e creștină!
Daca tot te-ai bagat, spune-ne si noua, te rog, care e treaba ta: sa te mantuiesti sau sa te inmultesti?
Ca si una si alta nu merge.

13. Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ține și pe celălalt îl va disprețui. Nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona. (Lc16,13)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote