View Single Post
  #74  
Vechi 10.03.2018, 23:13:45
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Domnule Jonnyw2013, pe data de 09.03.2018 la ora 21:11, inima dumneavoastra era la Internet. Chipul acela cioplit care avea semne mincinoase pe tastatura si pe display punea stapanire pe inima dumneavoastra si o purta prin iadul acela de pixeli ca sa se uneasca cu duhul pierzaniei cuibarit in microcip.
.
Traiesc cu o senzatie, ca nu vrei sa intelegi, dar eu totusi inca vreau sa iti explic.Nu inima mea nu era stapanita de Internet. Eu decid cand sa fac una sau alta. E vorba de a fi liber de a decide, iar eu pot decide oricand, daca mai mult timp nu intru pe Net sau pe TV.
Ca sa fiu inteles la intaia epistola catre Corinteni.cap.6 scrie
"12. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva."

Adica daca eu creez ceva o casa sau altceva, la care imi este tot timpul gandul, inima ,energia,si uit sa ma gandesc si la cei din jur familie sau Dumnezeu nu e bine. Fiindca cladesc ziduri dar daram suflete. Uit sa ma rog,nu stiu sa citesc din Biblie sau alte carti ziditoare, nu stiu sa caut sfat ,duhovnic etc si treptat ma invartosez tot mai tare ,vad toate printr-o lentila mica si murdara. Si la urma zic ca n-am avut noroc in viata si dau vina pe altii!...????

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
In supercarti, dupa cum scria cineva intr-o postare, unele lucruri sunt ascunse in mod intentionat. De aceea ele sunt atat de greu de priceput. Eu credeam ca Biblia e scrisa pentru a revela, nu pentru a ascunde, dar asta nu e treaba mea. ...
.
Ea e scrisa ptr a revela, dar trebuie sa avem si noi inima deschisa, ca sa patrunda Cuvantul lui Dumnezeu.

Matei 13 10. Ucenicii s-au apropiat de El, și I-au zis: „De ce le vorbești în pilde?”
11. Isus le-a răspuns: „Pentru că vouă v-a fost dat să cunoașteți tainele Împărăției cerurilor, iar lor nu le-a fost dat.
12. Căci celui ce are, i se va da, și va avea de prisos; iar de la cel ce n-are, se va lua chiar și ce are.
13. De aceea le vorbesc în pilde, pentru că ei, măcar că văd, nu văd, și măcar că aud, nu aud, nici nu înțeleg.
14. Și cu privire la ei se împlinește prorocia lui Isaia, care zice: ,Veți auzi cu urechile voastre, și nu veți înțelege; veți privi cu ochii voștri, și nu veți vedea.
15. Căci inima acestui popor s-a împietrit; au ajuns tari de urechi, și-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile, să înțeleagă cu inima, să se întoarcă la Dumnezeu, și să-i vindec.

16. Dar ferice de ochii voștri că văd; și de urechile voastre că aud!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote