View Single Post
  #4  
Vechi 20.12.2009, 20:42:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu fac anumite diferente pentru ca se tinde mereu spre confuzie.

1. Biserica - in sens de credinta ca atare. Forma (oarecum) vizibila a credintei.
As spune ca la asta ne referim si in Crez.
2. Biserica - in sens de institutie, cu ierarhii, organizare, cladiri, cler, manastiri, monahi etc.
3. Biserica - in sens de lacas de cult
4. Biserica in sens de comunitate de oameni in aceeasi credinta - aici este putin cam artificial, cam exagerat si mai rar intalnit. Exista parohia mai precis.
Eu vad asta putin mai altfel, pentru ca oamenii la un loc, chiar si in rugaciune nu formeaza biserica, ci o comunitate intru credinta.
Parohia mai are si alte laturi in afara de slujbe si rugaciuni, as zice eu (are lacasul, parte sociala, chiar culturala etc.)
5. Biserica din noi? Este de fapt rugaciunea noastra individuala si iubirea de aproape. Dar se pare ca nu i se da valoarea cuvenita, ci e mai putin valoroasa decat rugaciunea in comunitate, in lacasul bisericesc. Asta nu prea pricep eu.

Eu nu vad biserica nici ca trup al lui Iisus Hristos, ci ca opera/creatie/lege a sa. Trupul lui Hristos este ceea ce intampla numai la Sf.Euharistie, ori biserica in sens de credinta inseamna mai mult.
Biserica in sens de credinta este Trupul lui Hristos , cel putin din punctul meu de vedere.Hristos reprezinta Cuvantul lui Dumnezeu, Calea , Adevarul si Viata.Asadar referindu-ne la Biserica in sensul de crez ca Trup al lui Hristos ne referim insusi la Adevar.Biserica s-a coborit din cer.Ca si painea cea adevarata care da viata lumii(Cuvantul lui Dumnezeu) s-a pogorit din cer, iar Biserica a fost instituita de Hristos prin Jerfta pe cruce.Si la Cincizecime cand s-a format primul nucleu de credinciosi(Biserica) Duhul Sfant s-a pogorit tot din Cer.Asadar Biserica este prin Dumnezeu si Sfanta Treime si este o comunitate teandrica si de comuniune teantropica.A face parte din Biserica inseamna a te impartasi cu Hristos si a vietui in El care este Calea Adevarul si Viata, adica a fi madular viu al Trupului care este Trupul lui Hristos si are ca unic cap pe Hristos care si este Mantuitorul Trupului(adica a Bisericii).
Reply With Quote