Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #30  
Vechi 28.09.2007, 17:40:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Matei cap 5

11. Fericiti veti fi voi când vă vor ocărî si vă vor prigoni si vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mintind din pricina Mea.
12. Bucurati-vă si vă veseliti, că plata voastră multă este în ceruri, că asa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.

2 Corinteni cap 4

8. În toate pătimind necaz, dar nefiind striviti; lipsiti fiind, dar nu deznădăjduiti;
9. Prigoniti fiind, dar nu părăsiti; doborâti, dar nu nimiciti;
10. Purtând totdeauna în trup omorârea lui Iisus, pentru ca si viata lui Iisus să se arate în trupul nostru.
11. Căci pururea noi cei vii suntem dati spre moarte pentru Iisus, ca si viata lui Iisus să se arate în trupul nostru cel muritor.
12. Astfel că în noi lucrează moartea, iar în voi viata.
13. Dar având acelasi duh al credintei, - după cum este scris: "Crezut-am, pentru aceea am si grăit", - si noi credem: pentru aceea si grăim,
14. Stiind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia si pe noi cu Iisus si ne va înfătisa împreună cu voi.
15. Căci toate sunt pentru voi, pentru ca, înmulsindu-se harul să prisosească prin mai multi multumirea, spre slava lui Dumnezeu.
16. De aceea nu ne pierdem curajul si, chiar dacă omul nostru cel din afară se trece, cel dinăuntru însă se înnoieste din zi în zi.
17. Căci necazul nostru de acum, usor si trecător, ne aduce nouă, mai presus de orice măsură, slavă vesnică covârsitoare,
18. Neprivind noi la cele ce se văd, ci la cele ce nu se văd, fiindcă cele ce se văd sunt trecătoare, iar cele ce nu se văd sunt vesnice.

Filipeni cap 4


4. Bucurati-vă pururea întru Domnul. Si iarăsi zic: Bucurati-vă.
5. Îngăduinta voastră să se facă stiută tuturor oamenilor. Domnul este aproape.
6. Nu vă împovărati cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune si prin rugă cu multumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu.
7. Si pacea lui Dumnezeu, care covârseste orice minte, să păzească inimile voastre si cugetele voastre, întru Hristos Iisus.


Reply With Quote