View Single Post
  #94  
Vechi 16.09.2022, 20:29:21
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Hmm

E o anumită stare de lâncezeală care se observă parcă, cu preocupări mai degrabă pt animale de companie decât pt familie.

Da omul modern parcă se depreciază ca și seriozitate, rezistență la greutăți și calitate umană.
Da, recunosc sunt vinovat! Am 10 maidanezi salvati de la mine dimprejur, unele au fost cazuri destul de grave. Am 7 pisici, una singura sta cu mine in casa, pisoiasul de care am vb mai devreme. Am inclusiv o vacuta si un magarus. Vacuta era intr-o stare foarte grava si din cauza asta o sa vb de suma cheltuita cu ea, circa 6000 Ron, iar acum ne ofera un laptic extrem de bun si gras. Magarusul in schimb este cam batran, nu stim cat o sa o mai duca dar cel putin a scapat de chinurile la care a fost supus, incerc sa-i ofer o viata atat cat a mai ramas buna si relaxata. Da iubesc animalele, atat de mult incat in fiecare luna vine medicul veterinar, oamenii imi sunt indiferenti. Eu iubesc viata si o pretuiesc, pt ca eu copil fiind am avut foarte multe probleme de sanatate, nici nu vreau sa vb de cate injectii am facut. Din aceasta cauza eu am mare grija de mine, totul in viata mea este extrem de echilibrat si calculat. In mare pard sunt vegetarian, zic in mare parte pt ca au fost si exceptii. Si acum la final o sa explic si de ce iubesc mai mult animalele decat oamenii, pt ca in ochii animalelor se vede iubirea aceea neconditionata, fara interes. Am vazut asta in cazul omului, doar in ochii familiei, mame cu copii si tati, niciodata in afara familiei. Animalutele sunt mai pure si mai delicate decat noi oamenii in multe cazuri si situatii, chiar in ciuda lantului trofic.
Reply With Quote