View Single Post
  #196  
Vechi 12.06.2012, 11:07:16
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu imi aduc aminte de un film candva vazut pe Hallmark, cu un baietel ranit care se adaposteste de atacatorii sai pe o schela, deasupra unui crucifix dintr-o biserica (probabil catolica), intr-un orasel de provincie. A doua zi, pe crucifix se gasesc urme de sange, ceea ce este vazut drept o mare minune. Locuitorii erau oameni mai nedusi la biserica, fiecare cu problemele lui lumesti, si duhovnicesti, unul avea o mama foarte bolnava, pe care trebuia sa o ingrijeasca, doi soti se certau incontinuu si viata lor devenise un iad... Cum aud de minune,incet-incet, se umple biserica, ploua cu acatiste, oamenii gasesc o speranta pentru problemele lor si incep sa se roage, incep sa schimbe ceva in viata lor. Chiar si cei mai sceptici ajung sa prinda o farama de credinta si se intampla cate un miracol in casele si in inimile lor (sotii se impaca, fiul capata dragoste pentru mama sa bolnava, care moarein bratele sale...) Intre timp, picaturile de sange fusesera trimise de catre preot spre investigatie. Baietelul, care trecuse prin mari framantari, vazand intorsatura pe care au luat-o lucrurile, isi face curaj si ii marturiseste ca s-a ascuns pe o schela si ca sangele gasit trebuie sa fie al sau, nu al lui Hristos. Preotul nu doreste sa divulge nimic, gandindu-se ca astfel oamenii ar crede ca au fost mintiti, si-ar pierde credinta si este convins ca ceea ce s-a intamplat in vietile lor nu este rodul unei intamplari. In final, ajunge si confirmarea ca picaturile de sange sunt de provenienta necunoscuta si ca nu au ADN uman.

Pe mine m-a impresionat mult, dar nu as sti sa spun cum se numeste - poate l-a vazut cineva si are date mai exacte.

Cred că e vorba de filmul "Miracolul din Maldonado".
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)

Last edited by mishi55; 12.06.2012 at 11:12:33.
Reply With Quote