View Single Post
  #164  
Vechi 12.02.2011, 19:48:50
crocomau crocomau is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1. De acord cu dumneavoastra; nu e nevoie de interpretare; e clar: dupa moartea noastra speram sa-L vedem pe Domnul nostru, cum s-a intimplat si cu tilharul din dreapta.
Talharul din dreapta are promis raiul. "Iti zic azi, vei fi cu Mine in rai". Nu stim daca talharul a fost inviat (in "particular") sau va fi inviat la revenirea Mantuitorului si invierea mortilor.

Trebuie sa pricepeti un lucru: un om mort nu-l poate vedea pe Dumnezeu decat daca a fost INVIAT. Fara INVIERE, mortul este mort si nu stie nimic (asa spune Scriptura).


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
.Ziua aceia va fi cind Domnul va veni si ma va gasi veghind sau dormind. Va fi ziua mortii trupului meu. Cind Domnul va veni in slava,va fi alta zi; in acea zi vor invia si trupurile noastre. EU vorbesc despre sufletul nostru.
Trebuie, numaidecat, sa intelegeti ce inseamna "suflet", in acceptiunea biblica. Dvs. aveti o conceptie pagana despre ceea ce inseamna suflet (un fel de fantoma a mortului).

Va recomand un studiu, foarte elaborat (cu trimiteri la versete biblice si expresii in original) si foarte pe inteles
http://www.proto-teologia.info/wiki/...5?title=Suflet


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
.Coreligionarii dumneavoastra afirma ca biblia a fost scrisa fara semne de punctuatie. Cu autoritatea cui ati introdus dumneavoastra acea virgula?
Nu am introdus nici o virgula. Doar am mutato. Astfel, cele doua versete se impaca, intre ele:

"Adevarat iti zic astazi,(virgula) vei fi cu Mine in rai." (Luca 23)

"Nu ma tinea caci inca nu M-am suit la Tatal Meu (spusele Mantuitorului, dupa doua zile de la fagaduinta facuta talharului).

Daca cititi fagaduinta, in felul acesta : "Adevarat iti zic,(virgula) astazi vei fi cu Mine in rai" - creati o contradictie intre spusele Mantuitorului.


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cred intr-o singura inviere: cea din ziua de apoi, cind vor invia trupurile. Sufletul nu are cum sa invie pentru ca nu moare
Sfanta Scriptra ne vorbeste despre doua invieri:
- una a celor morti in Hristos, descrisa in 1 Tesaloniceni 4:15-23;
- una a celor morti in pacat, fara iertare, care va avea loc dupa 1000 de ani (sau mii de ani - dupa unii) de la prima inviere:"Iar ceilalti morti nu înviazã pânã ce nu se vor sfârsi miile (cei o mie) de ani." Apocalipsa 20:5

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Asta e tot o elucurbatie a doamnei White? Daca in Biblie scrie ca la Schimbarea la Fata Moise si Ilie s-au aratat, dumneavoastra imi spuneti ca erau "prefigurari"? Nu e nimic de interpretat. Erau Moise si Ilie, cum scrie negru pe alb.
Ati citit in crucis. Nu m-am indoit ca pe munte se aflau Moise si Ilie (asa cum "scrie negru pe alb"). Poate nu trebuia sa mai spun si ce cred eu ca semnifica (prefigureaza, simbolizeaza) cele doua personaje. Ca sa nu va incurc.


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Credinta mea nu contrazice pasajul din Tesaloniceni;
De vreme ce credeti ca omul cand moare merge la Domnul, fara sa mai fie nevoie de revenirea Domnului si INVIEREA mortilor in Hristos, pot spune ca credinta dvs. contrazice vizibil pasajul din Tesaloniceni. Redau aici acel pasaj, deoarece am impresia ca nici macar nu l-ati citit:

"Fratilor, despre cei ce au adormit, nu voim sã fiti în nestiintã, ca sã nu vã întristati, ca ceilalti, care nu au nãdejde, Pentru cã de credem cã Iisus a murit si a înviat, tot asa (credem) cã Dumnezeu, pe cei adormiti întru Iisus, îi va aduce împreunã cu El. Cãci aceasta vã spunem, dupã cuvântul Domnului, cã noi cei vii, care vom fi rãmas pânã la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiti, Pentru cã Însusi Domnul, întru poruncã, la glasul arhanghelului si întru trâmbita lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, si cei morti întru Hristos vor învia întâi, Dupã aceea, noi cei vii, care vom fi rãmas, vom fi rãpiti, împreunã cu ei, în nori, ca sã întâmpinãm pe Domnul în vãzduh, si asa pururea vom fi cu Domnul. De aceea, mângâiati-vã unii pe altii cu aceste cuvinte.( 1 Tesaloniceni 4:13-18)

Cititi cu atentie si credinta acesta descriere a evenimentului care ne va aduce impreuna cu Domnul, pentru totdeauna.

Teoria ca te vei bucura de prezenta Domnului, pe timpul mortii, o gasiti descrisa in filozofia greaca sau alte lucrari pagane.


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Deci dumneavoastra considerati ca trupul si sufletul, dupa ce moare, stau intr-un loc in care nu se intimpla nimic, deci mort. Contraziceti Sfinta Scriptura
Nu. Eu zic exact ce spune Scriptura. Adica, moartea este procesul invers al creatiei.

Dumnezeu la facut pe om din pamant si i-a suflat in nari suflare de viata. Si omul s-a facut un suflet viu. (Facerea 2: 7)

La moarte:
Tarana (trupul) se intoarce in tarana iar suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu, care a dato. (Ecelsiastul 12:7)

Urmeaza un somn de o clipita (moartea) pana la INVIERE.


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In pasajul despre care am vorbit sfintul apostol Pavel vorbeste "a muri inseamna Cristos". SImplu. Moartea il unea cu Cristos. Dezvoltarea dumneavoastra nu face referire la textul meu.

asa pururea vom fi cu Domnul(1 Tesaloniceni 4:17)
Asa ne scrie Sfantul Apostol Pavel, cand descrie revenirea Mantuitorului si INVIEREA mortilor.

Dvs. ati inteles cumva ca Sfantul Apostol Pavel a exclus INVIEREA? A spus Sfantul Apostol ca va fi impreuna cu Hristos in stare de mortaciune sau in stare de strigoi de morti?


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Invierea in ziua de apoi inseamna ca vom trai vesnic cu Isus. Dumneavoastra iarasi doriti sa-mi spuneti ca ceea ce a spus Isus nu e adevarat, iar eu refuz sa cred asta.
Unde am spus eu ca "ceea ce a spus Isus nu e adevarat"? Eu cred si in fagaduinta revenirii Lui si in fagaduinta INVIERII si in fagaduinta ca ne va lua cu EL atunci (la revenire)

Dvs. credeti in nemurirea mortului (anuland fagaduinta invierii), credeti ca veti merge la Domnul pe timpul mortii (anuland invierea, revenirea si fagaduinta ca ne va lua cu EL).

Intrebare: cine spune ca "ceea ce a spus (fagaduit) Isus nu e adevarat"?


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pe de alta parte cum puteti spune ca e o idee diabolica daca Biblia ne spune ca la moartea lui Isus mormintele s-au deschis? Iarasi contraziceti biblia?
Eu am spus ca este diabolica ideea nemuririi mortului. Cat despre INVIEREA mortilor din morminte ... este unul din punctele de baza ale credintei mele. Unde am contrazis Biblia?


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Trupul e mort, nu sufletul
Sfanta Scriptura spune ca sufletul (in acceptiunea biblica) moare:
"Sufletul care pacatuieste, acela va muri" (Ezechiel 18:20)



Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Deci bunica mea, Dumnezeu sa o odihneasca in pace, cit a fost in viata a fost un madular viu, iar acum e un madular mort? Iarasi contraziceti Sfinta Scriptura.
Cu ce contrazic Scriptura? Daca un om este mort, puteti spune ca este un madular viu?


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pina in acest moment Invierea Mortilor, Sfinta Scriptura si fagaduintele Mintuitorului sint destul de clare pentru mine. Dumneavoastra incercati sa ma convingeti ca nu sint clare.
Nu numai ca nu sunt clare; nici nu credeti in ele. In schimb credeti in teroria pagana sau diabolica a nemuririi mortului. "Hotarat ca nu veti muri" - spune diavolul in Facerea 3:4.

Trebuie sa credeti, cu adevarat in INVIEREA Domnului, care ne da nadejdea INVIERII mortilor. Asa ne indeamna Sfantul Apostol Pavel in 1 Cornteni cap. 15.

Last edited by crocomau; 12.02.2011 at 20:28:52.
Reply With Quote