View Single Post
  #1463  
Vechi 19.03.2017, 14:13:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ba le-a zis si Hristos si Dumnezeu in Psalmi.
Hristos le-a amintit spunand:
"Și a zis Domnul: Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu;
Iar Eu M-am rugat pentru tine să nu piară credința ta. Și tu, oarecând, întorcându-te, întărește pe frații tăi."


Asa de infricosatoare sunt vamile astfel incat este nevoie ca insusi Dumnezeu
sa se roage pentru noi doar ca sa trecem prin ele, dar apoi sa mai fim si cantariti.

Duhul Sfant in Psalmi ,aminteste de vami:

Psalmul 49:

17. Iar păcătosului i‑a zis Dumnezeu: «Pentru ce tu istorisești dreptățile Mele și iei legământul Meu în gura ta?
18. Tu ai urât învățătura și ai lepădat cuvintele Mele înapoia ta.
19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai.
20. Gura ta a înmulțit răutate și limba ta a împletit vicleșug.
21. Șezând împotriva fratelui tău cleveteai și împotriva fiului maicii tale ai pus sminteală.
22. Acestea ai făcut și am tăcut, ai cugetat fărădelegea, că voi fi asemenea ție; mustra‑te‑voi și voi pune înaintea feței tale păcatele tale.
nu ti se pare ca aceste argumente biblice, referitoare la aceste asa zise vami, sunt cam trase de par? Unde sunt pomenite aici vamile? In primul verset, Hristos se roaga ca Petru si ceilalti apostoli sa stea tari in credinta si sa nu dezerteze in incercarile care vor veni (sa nu uitam ca Petru s-a lepadat de 3 ori iar ceilalti apostoli,afara de Ioan, au fugit atunci cand Hristos a fost arestat). Iar in al doilea verset, se face referire ca toate faptele noastre (bune sau rele) ne vor fi puse inainte la Dreapta Judecata si vom da socoteala pentru ele. Nici urma de vami!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote