View Single Post
  #5  
Vechi 10.12.2012, 18:09:48
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
am fost la Biserica Amzei unde se cântă corală(sau cel puțin asta se cânta atunci)....am simțit că sunt martor unei atitudini blasfemiatoare, ca și cum ar fi pus cuvintele rugăciunii pe muzica lui Michael Jackson...mulți spun că îi liniștește muzica corală dar eu cred că este o înșelare...
Ce inseamna corala? Cumva noul trand cu influiente gragoriene?

Eu nu voi putea, de 8 Martie sa spun : Mother, I love You! Cu toate astea, nu e nimic gresit la cei ce pot.

Cand am fost la examenul de admitere la facultate, s-a dat si un interviu ca proba de admitere. Inaintea mea a fost un candidat, om matur, care a trebuit sa raspunda la urmatoarea intrebare: De ce un manelist iubeste maneaua?
In sinea mea, am pufnit intr-un sarcasm grotesc si primul lucru pe care l-as fi raspuns ar fi fost: pentru ca e un idiot care habar nu are ce-i aia arta muzicala. Ce norocos am fost ca nu mi-a cazut mie intrebarea! M-as fi dat de gol ca sunt un ghiogar, un cioban cu ifose aristocrate. Cand am ascultat raspunsul dat de omul respectiv, m-am rusinat de conditia mea inferioara. Desi au trecut in jur de 10 ani de atunci, tin minte ca raspunsul omului a fost cam asa :
<< Nu as putea sa raspund cu exactitate. Pot doar sa speculez in jurul motivului care ma indeamna pe mine sa ascult o melodie. Probabil e vorba de ceea ce a avut el ocazia sa asculte intr-un moment de suferinta si s-a simtit mangaiat. Probabil ca e vorba de o melodie pe fundalul careia a iubit prima data, sa felul in care a iubit s-a regasit in astfel de creatie muzicala. Este foarte multa muzica pe care eu nu o pot intelege si despre care se spune ca sunt opere de arta.>>

Dintre ritmurile occidentale in orchestratie modernista, mie imi place foarte mult Era-Ameno sau Gregorian Masters of chant. Le audiez cu placere, ca muzica de fundal intr-o activitate. Cu toate acestea, nimic pe lumea asta nu ma va putea convinge sa ma rog pe ritmuri greogoriene (medievale sau moderniste). Hrana duhovniceasca pe care o aflu ascultand Divna Liubojevic sau psaltica lui Petros Gaitanos este greu de egalat.

In acelasi timp, sunt constient ca nu pot sa dau buzna in intimitatea unui vestic si sa-l conving despre sfintenia troparelor bizantine. Sunt un mare iubitor de muzica psaltica, mai ales ca am fost si cantaret. Cand mai am timp si ocazia de a fi singur cu Dumnezeu, mai emit cateva vocalize. Se cunoaste lipsa exercitiului, desi uneori ma mangaie Domnul dandu-mi cate un moment de reusita intamplatoare.
Reply With Quote