View Single Post
  #189  
Vechi 14.10.2010, 18:46:23
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
NOTA...RECITITI ATENT : n-am scris ca e o fericire sa fii casatorit cu un musulman...am scris CLAR ca stiu cazuri in care arabi dintre care unul botezat catolic , au mariaje fericite aici la noi....ATAT a fost toata ideea si nici gand sa pledez pt asa ceva...insa am vrut sa arat ca exista si exceptii...
Hai sa-ti spun si io un caz, a unui mariaj reusit dintre un arab musulman si o romanca crestina. Arabul in sufletul lui e ortodox, si merge la biserica si se roaga, se inchina la icoane, dar asta stiu doar apropiatii, adica sotia,copii si cativa prieteni, pt ca fam lui din Palestina, stiu ca el este inca musulman, ca el nu calca intr-o biserica,mai stiu ca nepotii sunt musulmani, nicidecum ca sunt botezati la ortodocsi, etc.

Alt caz, mai nefercit, de altfel, cea mai buna prietena a mea, a vrut sa se casatoreasca cu un arab sirian, acum 22 ani, dar regimul ceausescu nu le-a permis, astfel el ii expulzat din Ro, pe cand ea era insarcinata in 6 luni. De 22 ani, el nu si-a cunoscut copilul, doar pana la vasrta de 3 ani a stiut de el, prin scrisori desigur si dupa...pauza!

Alt caz: studenta ucisa in cj, de iubitul ei arab, pt ca vroia sa se desparta de el! Cum? a taiat-o bucati si a dormit cu ea in pat pana dimi. Fata locuia in camin studentesc, colega ei de camera urma sa plece la parinti, in drum spre gara isi aminteste ca si-a uitat cheile de la casa parinteasca, pe noptiera langa pat, in camera de camin. Stiind, ca in camera se afla colega ei cu iubitul arab, intra fara sa aprinda becul, ia cheile si pleaca. A doua zi dimineata, era scris pe perete: ''daca aprindeai becul, asa aratai si tu!''.

Alt caz: tot in cj, tanara aruncata de pe pod in Somes, de sotul arab, pentru ca vroia sa divorteze. S-au casatorit in Romania, toate bune si frumoase, dupa un timp au decis sa se mute in tara lui, ajunsi acolo, el s-a schimbat radical, devenind agresiv, verbal si fizic. Fata se intoarce in tara, cu dorinta de a divorta, el nu vroia sa divorteze, vine dupa ea in tara, o prinde si o arunca in somes.

Deci, unde e atata fericire si implinire?