View Single Post
  #44  
Vechi 23.10.2010, 04:34:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Siiiiigur ca da, daca gandim asa, atunci si averile manastiresti nationalizate de Cuza, dac-ar fi date inapoi, ar fi considerate "reparatie morala".
Atunci când Cuza a naționalizat averile mănăstirești, a existat o înțelegere: aceea că statul va plăti salarii preoților. S-a fixat și un cuantum orientativ: preoții care aveau doar seminarul (marea majoritate, la acea vreme) urmau să primească un salariu egal cu al unui institutor; preoții cu studii universitare urmau să primească salariu de profesor, iar episcopii urmau să primească salariu de profesor universitar.
Și după vremea lui Cuza au mai fost momente când statul a luat cu japca proprietățile Bisericii Ortodoxe (ca să nu mai amintim proprietățile altor Biserici și comunități ecleziale). Parcul Carol din București, parte a donației Bellu, asupra căruia statul nu a avut și nu are titlu, fiind împrumutat pe timp de un an și uitat a fi dat înapoi până în ziua de azi, e cel mai ilustru exemplu. Nu mai amintesc de spolierea din timpul comunismului.

Prin urmare, statul are datoria morală de a plăti salarii oamenilor Bisericii, care a fost spoliată periodic de veniturile ei proprii. Concret, asta înseamnă că o (foarte mică) parte din impozitele și taxele pe care le plătiți să meargă la Biserică. Trebuie să vă obișnuiți cu acest gând, așa cum eu m-am obișnuit cu gândul că o foarte mică parte din impozitele și taxele pe care le plătesc eu sunt folosite pentru a face în școli apologia contracepției, sub numele de "programe de educație pentru sănătate". Sunt, dacă vreți, absurditățile statului maximalist în care ne este dat, amândurora, să trăim și în care trebuie să găsim un modus vivendi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.10.2010 at 04:40:29.
Reply With Quote