View Single Post
  #41  
Vechi 20.01.2011, 13:39:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
tricesimusquintus asa jignesti oamenii ortodocsii pe un forum ortodox si speri ca nu vei fi banat? Uita-te la traducerea la Isaia cap 66 sa vezi cat de proasta si mincinoasa este cea protestanta in legatura cu acest subiect!3. Cine injunghie un bou ca jertfa nu este mai bun decat cel ce ucide un om; cine jertfeste un miel este ca cel ce ar rupe gatul unui caine; cine aduce un dar de mancare este ca cel ce ar varsa sange de porc; cine arde tamaie este ca cel ce s-ar inchina la idoli; toti acestia isi aleg caile lor, si sufletul lor gaseste placere in uraciunile lor.
Deci inteleg ca cine ucide un bou e la fel ca cine ucide un om? Sau cine tamaiaza ca se inchina idolilor?
Cum mai căutați voi subtrefugii atunci când vă vedeți la colț! Intenționat am îngustat domeniul "obiectelor sfințite" la "lumânări" (mai sunt și altele, timp să fie doar pentru a le discuta) pentru a nu ne pierde în divagații, și când colo ce primesc? Decât patru pagini de

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Deci si cei din vechime tamaiau aiurea? Se inchinau la idoli?
Nu. Evreii din vechime aveau alt Legământ care includea în serviciul lor de închinare tămâie, animale jertfite, jertfe de mâncare și băutură, candele (NU lumânări), etc. Acel legământ a fost abrogat odată cu venirea lui Hristos și Jertfa Sa. Eu credeam că lucrul acesta e clar pentru un ortodox...

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Traducerea corecta este cu totul alta si schimba semnificatia:3. Cel ce junghie un bou si in acelasi timp omoara un om, cel ce jertfeste o oaie si in acelasi timp rupe gatul unui caine, cel ce aduce prinos si in acelasi timp aduce sange de porc, cel ce aduce jertfa de tamaie si in acelasi timp se inchina la idoli, - toti acestia si-au ales cai nelegiuite si in uraciunile lor traieste sufletul lor.
De aceea sunteti niste lucratori ai satanei ca schimbati sensul traduceti gresit sunteti obraznici etc etc!
Eu nu am amintit nimic de Isaia 66. Dacă te neliniștește problema, fă reclamație la topicul:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=8430&page=9
Reply With Quote