View Single Post
  #5  
Vechi 03.01.2011, 10:25:58
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Frumos articolul. Multumesc Scotsman
Dar oare ateul il intelege?
Cred ca ar fi binevenit aici sa incercam sa discutam pe marginea acestui articol minunat.
Iata un citat din cuprins.

``In fata lui Dumnezeu, valoarea omului este aceeasi pe care a avut-o cand a fost creat. El este tot chipul lui Dumnezeu, oricat de jos ar cadea. Dar aceasta valoare o are pentru ca i-a atribuit-o Dumnezeu. De aceea, cei ce nu-L cunosc pe Dumnezeu nu cunosc nici valoarea omului. "Ideea de om nu poate fi constituita decat prin ideea de Dumnezeu" - zice N. Berdiaev. Dar legatura dintre om si Dumnezeu se evidentiaza si invers: "a vorbi despre om inseamna a vorbi despre Dumnezeu" - spune acelasi filosof, fiindca in om se reveleaza Dumnezeu ca iubire.``

In fata lui Dumnezeu, valoarea omului este aceeasi pe care a avut-o cand a fost creat. O fraza care spune multe. Iata ca omul creat de Dumnezeu are valoare si este aceeasi. De noi depinde sa ne pastram valoarea proprie sau sa ne-o anulam prin respingerea ei.
oare ateul isi respinge propria valoare? Vrea el asta?
Sunt multi oameni care cred in notiunea de ,,liber arbitru".Personal am o alta opinie,dpdv al confesiunii din care fac parte,dar incerc,pe cat posibil,sa respect alegerea fiecaruia.Constient fiind de aceste aspecte am incadrat acel frumos articol la categoria ,,cu titlu informativ".Lecturarea lui cu atentie ar fi o conditie esentiala dar asta ramine la aprecierea fiecaruia.
Reply With Quote