View Single Post
  #38  
Vechi 17.01.2012, 22:31:13
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

O adevărată personalitate a centrului de la Zătreni este călugărul Iov. „Are o poveste impresionantă și este un exemplu pentru oricine. Nu își poate folosi mâinile, nici picioarele nu-l ajută la deplasare. A avut o ambiție extraordinară și ...cu ajutorul degetelor de la picioare citește zi de zi. Ba chiar tastează la calculator. S-a călugărit aici la centrul de la Zătreni. Pentru el am editat o carte de poezii religioase. Am pus poza dânsului pe copertă, am explicat care-i este povestea. Dânsul a reușit să vândă multe exemplare și cu banii pe care i-a strâns și-a cumpărat un cărucior electric, cu ajutorul căruia se deplasează mai ușor. Sincer, mă bucur că am putut să-l ajutăm, merita din plin acest lucru. Să citiți, vă rog, mesajul de pe copertă al călugărului Iov, este impresionant”, spune Adelina, a cărei ochi se umezesc instantaneu. Și îl citim, poate fi o lecție de viață pentru oricine: „Pentru mine, venirea într-un centru, la început, a însemnat o luptă pentru supraviețuire. Cu timpul a devenit alegerea uneia dintre variante: să rămân un simplu bolnav cu deficiențele sale despre care nu știe nimeni sau să lupt cu orice risc pentru a nu rămâne definitiv îngrădit intelectual și afectiv. Soluția multilaterală a devenit încununată de cel mai prețios dar… călugăria. Acum privesc în spate și îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru cea mai minunată evoluție oamenii pe care mi i-a scos în cale spre ajutor și pentru înțelegerea sensului crucii pe care o purtăm fiecare în această unică și irevocabilă viață. ”
Reply With Quote