View Single Post
  #24  
Vechi 23.05.2017, 20:06:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Neoprotestanții fac de toate în numele unei €"libertăti a duhului" care se întinde după vointa lor...
Si noi am trecut in directia cealalta.
Ce nu imi place deloc, atitudini cum am vazut cu cateva luni in urma, aici pe Forum,cineva spunea de o camera de spovedanie, ca exista la ei in Biserica, si cineva, parca Copacel, cu atitudini KGB-iste parca ,"Unde domnule?"... vrea si el sa vada o poza cu camera asta de spovedanie,cumva ca e necanonic etc abureli. Da exista ,si ma bucur ca exista, camere dinastea de spovedanie,eu am vazut la Biserici mai mari.Adica mi se pare corect ca "functia" (necesitatea) sa creeze "organul"(raspunsul).Adica e o necesitate, se aude in timpul spovedaniei in Biserica.Auzeam oadata un "crasnic" plangandu-se ca femeile stau prea aproape de parintele cand spovedeste. Unii care nu au camera speciala, ii pun pe credinciosi sa citeasca cu glas tare din Ceaslov.Dar ce faci cand ai vreo cinci in varsta care nu au ochelari si nu vad???...
Adica nu mi se pare o gandire sanatoasa ,sa nu ai o camera dinasta, ca o au altii,(nu numesc Biserica care o au uzual,ca nu e important), vreau sa spun ca e o necesitate,nu ne intareseaza ca altii o au te miri de cand.

Sau cu scolile de duminica ptr copii,sa nu facem ca i-am copia pe "pocaiti"(protestanti),nu domunle, noi sa o facem ca este util ptr tineri sa inteleaga, si sa se apropie treptat.

Nu mai spun de calendar.Bai fratele meu am vazut cand e ziua egala cu noaptea,asta poti sa o vezi si cu un bat ,deci nu cu mijloace moderne de masurare a timpului,ce sa mai lungesti povesti fara rost, te miri cata vreme?... Stii cand e echinoxul ,automat stii cand e si Pastele in prima duminica cu luna plina. De ce sa ne mintim singuri oare?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 23.05.2017 at 20:08:40.
Reply With Quote