View Single Post
  #20  
Vechi 19.07.2010, 18:27:15
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Botezul (scufundarea intreita) nu se repeta, insa Mirungerea, da, se poate repeta

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Dragul meu ,te rog sa ma ierti pentru cuvintele nepotrivite.
Insa exista un singur botez,si daca ai fost botezat o data ,nu se mai repeta botezul indiferent de ce faci ulterior.Nu sunt un caz aparte ci un caz general.
Revenirea la credinta se face prin cainta,spovedanie etc,dar botezul si mirungerea nu se mai repeta.
da, si eu imi cer iertare daca am cam intrecut masura! Da, stiu ca exisa un singur Botez si ca nu se mai repeta (adica nu scufundarea in apa de 3 ori, in Numele Sf. Treimi), insa Mirungerea (care consta in rostirea de catre preot a exorcismelor, adica a rugaciunilor de leparare de satana si unirea - din nou - cu Hristos, si ungerea cu Sf. si Marele Mir), se poate repeta! Cel putin asa s-a intamplat in cazul meu (care ma lepadasem de Hristos, dar prin alte chestii oculte etc), dar si in cazul altor pers. pe care le-am cunoscut si care practicasera yoga! Si Mirungerea am primit-o din nou, fiecare (dupa post si spovedanie amanuntzita), tot la sfatul unor duhovnici (destul de mari si importanti, dupa parerea mea si ale altora), care au considerat ca fiind F. important (si care au avut dreptate! iar diferentza am putut-o sesiza din starile de dinainte si de dupa primirea Mirungerii)... dar, dupa cum am tot repetat deja destul pe aici, fiecare caz in parte difera!... poate ca la tine a fost un caz mai 'fericit' si nu a fost necesar etc...
Reply With Quote