View Single Post
  #54  
Vechi 20.07.2010, 08:57:42
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Decat sa-ti pierzi timpul citind din Klaus Kenneth sau Christos Yannaras si altii ca ei, mai bine ai citi din Vietile Sfintilor, Filocalii, Pateric, din scrierile si omiliile Sf. Ioan Gura-de-Aur, sau Par. Paisie Aghioritul, Cleopa Ilie, Ioanichie Balan etc, sau mai bine citeste si din lucrarile par. Seraphim Rose (multe traduse si in romaneste), ori Kallistos Ware, ori din cele ale maicii Ecaterina ('Marturisiri din mlastina disperarii' etc) etc.
Dragul meu,IN CRESTINISM ai nevoie cel mai mult de discernamant.Daca ocolesti cativa autori nu e mare problema,pentru ca poti sa citesti pe altii.Insa ,desi am citit tot ce ai recomandat tu cu emfaza ,mi-a placut si am apreciat si pe Klaus Kenneth.Si nu am fost singurul care l-a apreciat si poate iubit,ci a fost si parintele Sofronie,care a trecut la Domnul+ ucenicii sai de la manastirea Essex,este acum si parintele Rafail Noica.
In tara a fost la multe manastiri unde a fost primit foarte bine(nu stiu daca ai auzit de Lupsa),s-a intalnit cu mai multi mitropoliti ,printre care si Teofan al Moldovei.
Tu mi-l opui pe staretul de la Antim tuturor acestor personalitati duhovnicesti si pe autorii catorva bloguri ortodoxe.Nu stiu daca ai citit cartea Doua milioane de km,ca sa te pronunti,insa eu am citit-o cu multi ani inaintea acestui scandal mediatic,si mi-a placut inca de atunci.Staretul de la Antim care a declansat acest scandal,este un om poate corect ,rigorist,care aplica dogmele ortodoxe,insa, intr-un mod rigid,fara viata,fara o intelegere vie a credintei.
Si ca sa nu crezi ca te contrazic total,intr-adevar Yannaris este un teolog(ceea ce Kenneth nu e) care a cazut ,prin scrierile lui ,in rataciri dogmatice,lucru aratat de parintele Paisie si de alti monahi de la muntele Athos.

Numai bine si Doamne ajuta sa traim in pace ,intelegere si dragoste unul fata de altul.
Reply With Quote