View Single Post
  #73  
Vechi 26.08.2011, 01:41:00
Profetul_getodac's Avatar
Profetul_getodac Profetul_getodac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: Within my heart
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Dezamagire

Sunt dezamagit sa constat ca exista atata negativitate chiar si pe un forum ca acesta. Cristalin, prin cuvintele tale nu faci decat sa adancesti si mai mult indoiala (din sufletele multora), pe care cel rau o seamana de cand e lumea. Cei mai multi dintre noi nu au inca "stabilitatea trairii" care sa le dea maturitatea unei gandiri drepte. Multi dintre cei care-ti citesc postarile nu fac decat sa devina, din nefericire, si mai rataciti decat erau...
Am zambit ingaduitor cand ti-am citit randurile, prin care ai zugravit atat de negativ viata (monahala) atator bieti calugari care s-au chinuit si se mai chinuiesc inca in locuri uitate de lume (da, in Romania). Nu am idee daca vorbesti din experienta personala sau din pura nevoie de a face rau. Cu siguranta exista si exemple negative, dar nu trebuie sa generalizam (calugarii, preotii sunt si ei oameni ca mine, ca tine, supusi tentatiilor vietii acesteia plina de atata rau. Unii reusesc sa iasa victoriosi din acest razboi al ispitelor, altii nu). Am avut fericirea sa cunosc de-a lungul timpului calugari, frati care nu faceau decat sa-si planga pacatele, fie in chiliile lor reci fie in avalansa muncilor fara sfarsit...si o faceau cu mare dragoste, smerenie si ravna (si nu cred ca ar fi dat aceasta viata, fara sens pentru tine poate, pentru nimic altceva). Am avut bucuria sa stau intr-o manastire (nu-i dau numele..) pentru o scurta perioada de timp si am vazut lucruri pe care multi dintre voi le-ar cataloga minuni (nimeni nu vorbea despre ele pentru a nu cadea in slava desarta...uimitor cate valori pot fi cuprinse in unii oameni). Aceea experienta spirituala ma va urma pana la sfarsitul vietii mele pacatoase.
In incheiere, pentru cei ce doresc sa aleaga calea calugariei: dragi frati si surori, este o decizie uriasa, personala si trebuie sa se dovedeasca foarte inteleapta. Inceputul trebuie sa fie extrem de greu, mai ales cand "trairea" (acel izvor de apa vie) este aproape inexistenta. Cu timpul insa, apropierea de Hristos sterge cea mai mica urma de indoiala si transforma calugarul dintr-un om mort intr-unul "extrem" de viu, nemaiavand nevoie nici de sfaturi, nici de carti, avand acces direct la "sursa" intregii existente. Nu, nu vorbesc din carti, credeti-ma...
Ma astept la replici extrem de virulente din partea unora, pe care cu siguranta le voi intelege si respecta deopotriva.
Iertati-ma
Reply With Quote