View Single Post
  #2  
Vechi 18.10.2011, 23:32:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Trec printr-o perioada mai delicata in casnicia mea si cred ca ar fi bine sa ma rog pentru sotul meu, pentru luminarea mintii si impacare. Mi-ati recomanda ceva anume sa citesc?
Doamne Ajuta!
Iti recomand cu toata caldura , Acatistul Maicii Domnului , Bucurie Neasteptata ! Il gasesti si pe net , si in biserici . Iti redau doar Condacul 13 si rugaciunea , dar te rog sa-l citesti pe tot , in liniste , si daca se poate cu candeluta aprinsa !
Doamne ajuta !

Condac 13
Maică întru tot lăudată, Care ai avut în pântece pe Dumnezeu Cel neîncăput și ai născutBucur ie la toată lumea, primind cântarea noastră cea de acum, toate întristările noastre în bucurie le întoarce și din munca cea viitoare scapă-i pe toți cei ce pentru Tine Îi cântă Lui Dumnezeu: Aliluia! Aliluia! Aliluia! ([COLOR=#ff0000]de 3 ori[/COLOR])
(apoi icos 1 și condac 1)
Rugăciune
O, Preasfânta Fecioară, primește această rugăciune de la nevrednicii robii Tăi și roagă-L pe Fiul Tău și Dumnezeul nostru ca și nouă tuturor, celor ce ne închinăm cu credință și cu umilință înaintea icoanelor Tale, să ne dăruiască bucurie neașteptată după trebuința fiecăruia. Păzește în bunătate pe cei ce până la sfârșitul lor viețuiesc în dreapta credință! Pe cei răi fă-i buni! Pe cei rătăciți întoarce-i pe calea cea dreaptă! Căsniciile în dragoste și unire le păzește! Pe soții care se află în dușmănie și despărțire împacă-i! Unește-i unul cu altul și pune-le lor dragoste nestricată! Maicilor născătoare de fii dăruiește-le grabnică dezlegare! Pe prunci crește-i! Pe tineri înțelepțește-i și deschide- le mintea spre primirea învătăturilor folositoare, povățuiește-i spre frica de Dumnezeu! Pe cei de un sânge, prin pace și dragoste izbăvește-i de ceartă și de vrăjmășii! Fii toiag bătrâneților! De moartea cea fără de veste și fără de pocăință pe toți izbăvește-ne și ne dăruiește nouă tuturor sfârșit creștinesc vieții noastre, fără durere, în pace și răspuns bun la Înfricosătoarea Judecată a Lui Hristos! Pe cei
mutați din viață, în credință și pocăință, fă-i să locuiască împreună cu Îngerii și cu toți Sfinții! Roagă- L pe Fiul Tău, pentru cei ce s-au sfârșit de moarte năpraznică, să le fie milostiv! Pentru toți cei răposați fără să aibă rudenii care să roage pe Fiul Tău pentru odihna lor, Singură fii neîncetată și caldă rugătoare, ca toți, în Cer și pe Pământ, să Te cunoască ca pe O sprijinitoare neînfruntată a neamului creștinesc și cunoscându-te, să Te slăvească pe Tine și prin Tine pe Fiul Tău, cu Cel fără-de-început al Său Părinte și cu Preasfântul și de Viață Făcătorul Duh, acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!

[COLOR=#0000ff][/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote