View Single Post
  #10  
Vechi 20.10.2011, 11:43:48
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Uite ce mi-a fost mie recomandat in situatie asemanatoare de duhovnic si alti preoti: Acatistul Sfantului Spiridon, Acatistul Sfantului Ciprian, Acatistul Sfantului Elefterie, Acatistul Maicii Domnului - Bucuria tuturor celor necajiti, Al Doilea Paraclis Al Maicii Domnului, Acatistul Sfantului Nicolae, Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos, Psaltirea, Acatistul Sfantului Fanurie.
Citite cate 40 zile, post cel putin luni, miercuri, vineri, acatiste date la mai multe manastiri permanent in perioada asta, spovedit, mers la biserica aproape zilnic. Rezultatul a fost departe de ce-mi doream eu, de fapt s-a intamplat exact pentru ce ma rugam sa nu se intample. Asa ca mare grija ce asteptari ai ca sa nu patesti ca mine, adica mie imi vine foarte greu acum sa ma mai rog pentru ca sunt extrem de dezamagit.
O zi buna
Tind sa cred ca este un strigat de ajutor din partea ta si nu ca ti-ai propus sa convingi, prin postarile tale de la mai multe topicuri, ca rugaciunea nu-si are rostul.
Iti spun: striga, dar striga pentru ajutor Cui trebuie!
Treci printr-o perioada dificila? ''...Lui voi spune toate scarbele mele...''
Esti tu suparat acum ca raspunsul rugaciunilor tale nu a fost cel pe care ti l-ai dorit, dar te-ai gandit vreodata ca poate e mai bine pentru tine asa? Acum doare, dar cum dupa fiecare furtuna apare si soarele, sunt convinsa ca va veni vremea cand te vei intreba: oare de ce chinuiam eu asa in trecut?
Vorba Sfantului Siluan: daca am stii noi ce Dumnezeu avem, nu ne-am mai intrista si nici un om n-ar mai deznadajdui.
‘9. Sau cine este omul acela între voi care, de va cere fiul său pâine, oare el îi va da piatră?
10.Sau de-i va cere pește, oare el îi va da șarpe?
11.Deci, dacă voi, răi fiind, știți să dați daruri bune fiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da cele bune celor care cer de la El?’(Matei 7)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote