View Single Post
  #773  
Vechi 30.05.2012, 13:40:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Acuma brusc te-ai apucat să judeci ce scriu, ce cred, dai verdicte, ești brusc marele inchizitor care știi... știi iată că-s eretic și prost, deci nu te-ai alipuit la timp și brusc te muncește grija de soarta mea, că cică dacă o să pun egal între regele Soare și Iisus Hristos o să devin eretic... deci ca atare e musai ca să-l socotesc desfrânat și de nimic așa cum îl socotești tu și atunci va fi bine deci iată cum mă terorizezi, mă mitui, mă sfătuiești să fac așa ca tine... să devin și eu o flașnetă ambulantă... bine întoxicată de farisei și sadicei... ca să fac jocurile căpușei roșii... de frică, de frica lor, a celor care au lansat bârfele viclene cu minteres mamonic.

Păi nimeni nu susține că regele Soare este fără de păcate și nici că Iisus Hristos este păcătos, însă cu toatea astea iată că se poate susțineă că regele Carol al II-lea = Domnul Iisus Hristos, pentru că este ferice de omul căruia Dumnezeu îi iartă păcatele sale.

Deci unsul Domnului este asemenea lui David și după cum se știe și David a greșit și păcătuit Domnului și cu toate astea Iisus Hristos nu ceartă pe orbul care strigă ''Miluiește-mă Fiule al lui David''... în timp ce osândește fariseii care socotindu-se pe ei înșiși fii ai lui Avram nu credeau că mai înainte de Avraam era Domnul... Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu.

Pe scurt: Domnul este minunat întru sfinți și el nu locuiește în sfatul viclenilor necredincioși, răi și mincinoși, iar pe unsul Său îl ascultă și-l mărește înaintea oamenilor dacă face voile sale scrise în Carte.

Tu însă nu cauți cu dreptate spre slava Domnului la faptele lui Carol al II-lea ci te încăpățânezi să crezi în bârfele viclene ale dușmanilor săi politici.

Atunci cum ai vrea dumneata să nu cazi în păcatul judecării și al reziei și al îngrozirii cu erezia tocmai pe cel ce te învață cum să te scuturi de otrava și de praful din aluatul fariseilor.

Pentru mine Carol al II-lea = Iisus Hristos oricât ar părea de absurd sau eretic...

Pentru voi însă: Căpușa roșie bogonflabilă cu toți puii ei = Dumnezeu! Iar asta e nu numai idolatrie ci și prostie și bucurie pătimașă și absurdă și deșartă căci slujiți idolului meci fiindcă ați pariat sau ați tinut cu cei care au pariat că ea va câștiga confruntarea cu Adevărul, s-au v-a fost frică și v-ați învoit cu mita și ispita lor, însă este scris: ''Cu suflarea gurii Mele îl voi spulbera pe antichrist și satana și pe proorocul mincinos!''... ceva de genul ăsta, căci nu țiu minte prea bine... dar este scris sigur ceva de genul ăsta, deci este scris ca să biruiască Domnul... așa că va... v-a birui, și vor birui gLumea toți cei ce sunt împreună cu el, inclusiv regele soare al României Mari, Carol al II-lea.
unsul Domnului...care Domn? A poruncit asa ceva Domnul Hristos? Poti sa-mi arati versetul in care Iisus Hristos ne recomanda ca formna de guvernare sa fie monarhie?