Subiect: Apostolul Pavel
View Single Post
  #30  
Vechi 08.05.2013, 10:26:02
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit Dialog,contrazicere

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
:) Ei,chiar credeti ca are cineva in intentie sa se contrazica pe tema ap Pavel sau a gandirii patristice. Macar si cum ziceti,cine s-ar putea lua la trinta cu un sfant ?
Dialogul mai are si alte sensuri decat a critica.El poate fi o calauza buna spre cunoastere ,pentru toate partile implicate. Pentru ca fiecare spune ce intelege si astfel fiecare se poate cunoaste pe sine si pe celalalt.
Sa nu fiu inteles gresit ! Nu ma refer aici ca trebuie sa urmam mereu opiniile sf parinti,si sa ne cunoastem nimicnicia
Dar acest fel de topicuri nu au rol de contraziceri,ci doar de cunoastere ,si aici ,ar fi ideal sa existe dialog. Ce ai inteles iu,ce am inteles eu...ar fi o abordare care ar putea astfel sa inlocuiasca spiritul mult prea bataios uneori de pe forum
Am citit,asa ca ..opinez:
Nu e nimic rau in faptul de a fi contrazis.Atunci cind toata lumea-i de acord cu tine(mine/el/ea),ceva nu-i in ordine!!! Si da ,ar fi ideal sa existe dialog.Asa cum bine ai punctat,exista pe forumuri,si cu precadere pe acesta,cu nume pompos altfel,in care daca unii dintre noi,ne-am afla fata catre fata,ne-am sparge urgent capetele.Si..pentru ce? Doar pentru o diferenta de ..opinii!! Tu tii cu Pavel,eu cu Petru...Eu nu-l iubesc pe patriarh,tu il adori...asa ca ,eu n-am dreptul sa zic ceva impotriva lui ca ma craaaapi!!! Tii,ce mai balamuc!Si asta ,pe CR ORT!!!HRISTOS a INVIAT!!!,oameni buni.Nu mai trageti!!! Va iubesc neconditionat! Ma iertati ca-m intrat ca musca-n laptele vostru!...
toata darea ce buna,,de la Dumnezeu este,de la Parintele Luminilor! sa fiti in LUMINA lui Hristos,Celui Inviat!
Reply With Quote