View Single Post
  #14  
Vechi 30.08.2014, 21:07:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
M-am gândit că este celebră afirmat›ia d-nei Hossu-Longin cum că Năstase ar fi o victimă politică la fel ca Iuliu Maniu.

Or, văd că s™i dv, ca s™i dumneaei, nu facet›i diferent›a între vinovat s™i nevinovat...

Chiar admit›ând că cei de mai sus au fost condamnat›i din cauză că erau politic în tabăra adversă a lui TB, asta nu-i absolvă de vina penală reală pe care o au.
Despre Iuliu Maniu se stie ca a fost o victima politica, dar "pretextul penal" pentru care a fost condamnat era cat se poate de "legal", dar si argumentat constitutional.
Pentru oricine(si pentru mine, si pentru dvs) se poate "confectiona" la ordin un dosar penal, trebuie doar sa existe comanda(un interes), iar infirmarea "politica"(din interes) a NUP-ului(neinceperea urmaririi penale) va demara urmarirea.

La fel si la spovada, se spun pacatele cele de moarte fiindca celelalte(ca nu ma spal pe dinti, ca nu matur in casa decat joi...) se iarta de la sine ca fiind minore. Preotul nu ma intreaba daca am pus sare pe salata de rosii.
Procurorii, insa, pleaca de la o mica infractiune(ca n-am depus banii la banca) si, prin deductie logica si presupuneri exagerate fara dovezi concrete, o incadreaza( ca as fi facut comert cu droguri) la penal ca sa faca un dosar.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.08.2014 at 21:13:14.
Reply With Quote