View Single Post
  #16  
Vechi 30.08.2014, 22:16:57
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Despre Iuliu Maniu se stie ca a fost o victima politica, dar "pretextul penal" pentru care a fost condamnat era cat se poate de "legal", dar si argumentat constitutional.
Pentru oricine(si pentru mine, si pentru dvs) se poate "confectiona" la ordin un dosar penal, trebuie doar sa existe comanda(un interes), iar infirmarea "politica"(din interes) a NUP-ului(neinceperea urmaririi penale) va demara urmarirea.

La fel si la spovada, se spun pacatele cele de moarte fiindca celelalte(ca nu ma spal pe dinti, ca nu matur in casa decat joi...) se iarta de la sine ca fiind minore. Preotul nu ma intreaba daca am pus sare pe salata de rosii.
Procurorii, insa, pleaca de la o mica infractiune(ca n-am depus banii la banca) si, prin deductie logica si presupuneri exagerate fara dovezi concrete, o incadreaza( ca as fi facut comert cu droguri) la penal ca sa faca un dosar.
Este o mare diferență între a fabrica un dosar – respectiv a-i inventa cuiva o vină – și o vină reală pentru care cineva trebuie să dea socoteală. Mi se pare că în cazurile Năstase și Voiculescu vinile sunt cât se poate de reale. Este dincolo de orice tăgadă că au furat. Și nu doar o dată, acesta fiind însuși modul lor de a trăi, exersat timp de zeci de ani: prin intermediul corupției.
Reply With Quote