View Single Post
  #287  
Vechi 12.05.2021, 15:39:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu la ce ma refer eu te-am intrebat, ci la ce marime te referi tu cu teoria ta, insa te intorci la google-map care recunoaste globul terestru ca forma geometrica, pe cand tu vrei sa fie plat.
Unde scrie pe google-map ca mergi "in jur de 40.000km" pana ajungi in acelasi loc? Da-ne linkul!
Exista posibilitatea sa masori un traseu, clik dreapta si selectezi din meniu masurati distanta si mergi pe linia de la ecuator pana ajungi de unde ai plecat si iti da 40.000km. Poti masura si din Nordul extrem pana in sudul extrem si iti da 20.000km deci dublu e tot 40.000km

Cam atat e desi s-ar putea sa fie mai mare caci pamantul nu e glob.

Ei afirma ca e glob si sustin teoria asta caci asa cred ei ca e adevarul si de aia au pus harta Pamant-continente-insule inconjurat de ape perfect plate pe o sfera dupa teoria globalailor cu glob-planeta-invartecus (heliocentrism sau geocentrism)

Nu e valabila nici teoria pamant-apeplate-farfurie-clatita inconjurata de zid de ghiata in sudul extrem caci nimic nu te poate opri sa treci peste polul sud afara de frigul extrem. Lansezi o racheta intercontinentala peste polul nord sau peste polul sud, peste Antarctica si te convingi ca o sa cada tot la noi.

Deci singura teorie care poate sta in picioare e teoria copiilor pe care am numito sugestiv PacMan3D-nD de la jocul cu pricina in care se vede ca spatiul fiind finit iesi pe sus si intri pe jos si iesi prin dreapat si intri prin stanga si invers. Deci la depasirea dimensiunii maxime a spatiului capetele dreptei coincid.

Globalaii si platistii vor sa ma convinga ca nu poti merge drept. Unii zic ca te invarti in cerc in jurul globului cormanind mereu ca sa faci cerc iar ceilalti sustin ca mergi in jurul polului nord cormanind pe orizontala!

Teroia PacMan3D-nD sustine ca mergi perfect drept in orice directie si ajungi de unde ai plecat si asa se intampla cu avioanele, tin linia perfect dreapta si ajung unde vor si daca ar avea combustibil ar merge perfect drept pe deasupra pamantului si apelor plate si ar ajunge de unde au plecat. N-ar cotio nici la stanga sau la dreapta si nici in sus sau in jos!

Asta cred, ca se poate sa mergi cu avionul tot drept si sa ajungi de unde ai plecat si nu te afli pe un glob ci in spatiul PacMan3D-nD.

Daca ai merge cu un vehicul capabil sa strabata cerurile si sa foreze pamantul si sa treaca ca submarinul prin ape atunci ai putea merge si pe verticala sau pe o directie oblica.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote