View Single Post
  #466  
Vechi 06.02.2011, 18:00:52
bubu29 bubu29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2011
Mesaje: 3
Implicit ei bine..in legatura cu acel topic despre adventisti..

sunt si eu ortodoxa,doar ca incerc sa privesc din ochii celor din jurul meu..
stii. . . verisorul meu e crestin dupa evanghelie..
si totusi..mereu il intre ce la atras acolo..
el imi spune ca acei oameni cred cu adevarat in Iisus si in Domnul si ca aceea e calea cea dreapta..
dar totusi..
o fata mia spus ca fiecare religie are Dumnezeul ei..
si eu iam zis ca nu e adevarat... ca Dumnezeu e numai unul.. doar e privit din mai multe puncte de vedere..e privit diferit de fiecare om.. de aceea sunt mai multe culte religioase..
deci..revenind la subiect..
adventistii cred ca religia lor este cea dreapta,la fel cum noi credem ca a noastra este cea dreapta..nimeni nu stie adevarul,numai Domnul..
ei incearca sa aduca pe toata lumea pe calea dreapta,de aceea fac lucruri de genu si infiltreaza in orice carti,emisiuni de ale lor
pentru a ne starni interesul nostru..
cunosc o fata care e trimisa in misiune de evanghelizare in india..
la noi de ce nu se fac lucruri de genu?
pocaitii incearca sa faca cunoscut numele Domnului peste tot in lume..si nu asteapta vreo rasplata in bani sau chestii de genu..
pe cand la noi se face asa ceva?
exista careva care sa se duca in intreaga lume,sa calatoreasca pe banii lui si totusi sa transmita mesajul Domnului?
exista asa ceva la noi?
ei bine nu exista..pentru ca toti umbla in interesul lor..doar sa aiba bani si sa le fie bine..
acum sper ca intelegeti cu totii de ce acea adventista a facut acest lucru..
a intrat in casa ta pentru a te ajuta,tia facut un serviciu gratis,si totodata a incercat sa ti-L arate pe Domnul...
consider ca nu e de condamnat gestul ei..
si nu trebuie sa privim pe cei de alta religie ca fiind dusmani..
Domnul a spus sa iubim chiar si pe dusmanul nostru..
ei oricum nu ne sunt dusmani..ei doar vor sa se faca voia Domnului...
ar trebui sa traim toti ca o familie fericita si sa luam exemplu de la ei..cum se iubesc si se ajuta intre ei fara a cere inapoi ceva...
la noi nu intalnim asa ceva..
la noi toti sunt fatarnici si cu interes...
si nu zic ca toti ar fi perfecti la ei si numai rai la noi
orice padure are uscaturi...
dar uscaturile padurii noastre sunt mai mari ca ale padurilor lor!...
deci haideti sa nu mai fim rai si egoisti si sai privim ca pe niste oameni rai..