View Single Post
  #3  
Vechi 14.07.2011, 22:17:30
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mantuitorul ne-a prevenit: ,,Nu judecati, ca sa nu fiti judecati. Caci cu ce judecata judecati veti fi judecati"(Matei 7:1-2).Prin urmare mi-se pare extrem de discutabil a da verdicte cu privire la credinta cuiva.Ne asumam o mare reponsabilitate si vom da socoteala pentru ea,sa nu aiba nimeni indoieli cu privire la acest lucru.Este o tentatie greu de infrant.

Daca,de exemplu,Apostolul Petru ar fi fost judecat intr-un anumit moment cu greu ar fi putut spune cineva ca ar fi avut un dram de credinta-n el.Cand Dumnezeu i-a spus lui Anania sa-l caute pe Pavel,acesta a protestat judecandu-l pe Pavel dupa trecutul sau dar Domnul i-a spus: ,,Du-te, caci el este un vas pe care l-am ales, ca sa duca Numele Meu inaintea Neamurilor, inaintea imparatilor si inaintea fiilor lui Israel si ii voi arata tot ce trebuie sa sufere pentru Numele Meu."(FA 9:15-16).

In scena cu cei 10 leprosi (Luca 17:11-19) toti au fost curatati dar doar unul dintre ei s-a intors ,,slavind pe Dumnezeu cu glas tare."Si Mantuitorul a intrebat: ,,Oare n-au fost curatati toti cei zece? Nu s-a gasit decat strainul acesta sa se intoarca si sa dea slava lui Dumnezeu?" Si apoi i-a spus acestuia: "Scoala-te si pleaca; credinta ta te-a mantuit."(Luca 17:19).Ceilalti au fost vindecati de boala fizica dar acesta a fost mantuit prin credinta lui.Unul din zece.Cand au plecat toti 10 vindecati ar fi putut spune cineva care dintre ei era mai credincios?Toti s-au rugat sa fe vindecati dar doar unul s-a intors sa multumeasca Mantuitorului.Si mai era si samaritean.

Cred ca cel care face aprecieri cu privire la taria credintei cuiva ori este un duhovnic ori risca sa devin un fariseu, precum in scena cu vamesul si fariseul (Luca 18:10-14). Iar Apostolul Iacov a spus "Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har"(Iacov 4:6).
Reply With Quote