Subiect: Suflare de viata
View Single Post
  #5  
Vechi 07.03.2013, 11:49:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Uite cum vad/inteleg eu lucrurile:

Un barbat si o femeie se impreuneaza si celulele lor vin in contact. In acel moment Dumnezeu "sufla" viata si celulele (embrionul) devine viata.
O spermie si un ovul formeaza embrionul. Dar numai in anumite conditii: sa vina in contact, sa fie sanatosi (sa nu aibe adica defecte genetice), sa fie pusi in mediu prielnic.

Cand nu se indeplinesc aceste conditii fie nu se formeaza deloc embrionul, fie el este neviabil (defect), fie moare din lipsa conditiilor de dezvoltare.

In ce cazuri nu se indeplinesc aceste conditii: boli genetice/cromozomiale, spermia nu este normala (ca format), sau este inceata si nu ajunge la ovul, sau trompele femeii sunt infundate si ovulul nu poate cobori ca sa intalneasca spermia, sau pur si simplu aceste celule (spermie, sau ovul sau ambele) nu sunt produse (tulburari hormonale), sau in fine, uterul nu asigura prinderea si dezvoltarea embrionului in el (tot hormonal, sau organic) si se pierde sarcina/embrionul.

In cazurile cand unul sau ambii partenerei din cuplu au probleme de sanatate si celulele lor nu vin de la sine in contact direct, medicul ajuta, adica le ia si le pune intr-un vas in anumite conditii ca si in corpul uman. Acolo se savarseste contactul. Tot acolo Dumnezeu "sufla" viata.
In acest caz celulele (embrionul format) se repune in organismul femeii si ia nastere sarcina.

Daca Dumnezeu nu vrea si nu sufla viata, fie in embrionul format natural, fie pe cel din laborator, acestia nu dau nastere la sarcina.

Fara Dumnezeu nu exista viata, nu ia nastere o fiinta.

Medicul/omul nu da viata, nu se pune in locul lui Dumnezeu. El doar ajuta sa vina celulele in contact. Numai Dumnezeu da viata, indiferent de situatie.

Biserica nu accepta ajutorul medicului pentru a se avea copii, pentru ca in laborator nu se pot folosi toate celulele prelevate din organism si se spune ca se face crima. Exista si cazuri in care se folosesc cu succes toti embrionii: fie la un singur proces (daca sunt 1-2 embrioni), fie daca se pun la inghetat si se folosesc pentru mai multi copii.
In unele tari embrionii congelati (sau nu, poate se poate face si pe loc transferul), pot fi donati unui alt cuplu care nu poate avea copii.

Cam asta este cu viata.

De ce oamenii nu sunt perfecti, daca sunt parte din Dumnezeu? Nu stiu.
Mai intai ca nu stiu cum a fost creat omul, adica ce intentie a avut Dumnezeu: sa fie perfecti ca si El, adica dumnezeu mai mici, sau sa fie o alta fiinta?
In V.T. se vorbeste despre pacatul originar Eva, Adam, sarpele si fructul oprit. Se spune ca acest pacat a dus la decaderea omului. Si ca de atunci omul trebuie sa sufere si sa lupte sa se mantuiasaca (adica sa revina la forma perfecta de la inceput).

Sau:

Omul nu a fost niciodata perfect (de aceea a cazut in ispita) si nu a fost/este dumnezeu, ci om. Este o problema pe care mi-o pun eu. De ce totusi nu a rezistat ispitei? De ce Dumnezeu l-a lasat sa cada?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote