View Single Post
  #112  
Vechi 26.06.2022, 23:10:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.047
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Nu prea imi este clar la ce se refera diferenta dintre chip si asemanare, insa din ce citesc concluziile si dilemele mele in acest context ar fi:
1. Oamenii se nasc buni.
- Atunci ce il face pe copilul foarte mic din exemplul meu (dintr-o postare anterioara) sa ii ia mingea/jucaria celuilalt copil? (vorbim de o varsta la care comportamentul este instinctual, nu se manifesta ca rezultat al influentelor celor din jur).
- Este sau nu egoismul/egocentrismul firea pervertita a omului? (...creat initial de Dumnezeu doar pentru altruism - duhul Dragostei).
- Cum este mostenita aceasta fire decazuta? Nu cumva este in gena? Epigenetica ar explica in acest caz perpetuarea tarelor dar si harurilor noastre, nu?... ("blestemele pana la al patru-lea neam, binecuvantarile pana la al mii-lea")
Egoismul e consecința familiilor cu puțini copii 1 sau 2, e normal că oamenii sunt crescuți că totul li se cuvine și atunci și în viață vor căuta gratificarea asta, nu se vor mai căsători sau vor vor pune pretenții prea mari, sau vor divorța repede, nu vor vrea să împartă șamd.

Egoismul e motorul capitalismului, se bazează pe consum mult, pofte, cerere inflaționată care să hrănească firea mereu nemulțumită a omului.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
2.Harul conditionat de Sfintele Taine ne ajuta sa faptuim dupa voia lui Dumnezeu.
-Atunci se naste intrebarea: se poate regasi Harul si in faptele altruiste ale unui japonez de exemplu, care nu are credinta crestina?
- Sfintele Taine includ sau exclud manifestarea neprihanita a unui astfel de om cand este el bine intentionat? (daca lucreaza in duhul dragostei pentru cei apropiati, nu este o dovada a faptului ca Harul lucreaza si prin el?)
Japonezii nu sunt altruiști, nu mai întemeiază familii, e un popor îmbătrânit care se duce și nu va mai putea menține standardele în lipsa demografiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote